John's Journal
Final Class 4A Softball Rankings6/3/2017
CLASS 4A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Chanhassen (S2)-(70)
2.(3) Anoka (S7)-(63)
3.(2) Prior Lake (S2)-(58)
3.(3) Woodbury (S4)-(58)
5.(5) Farmington (S1)-(42)
5.(6) Park (S3)-(42)
7.(9) Forest Lake (S7)-(30)
8.(7) New Prague (S1)-(26)
9.(8) Blaine (S7)-(21)
9.(13) Buffalo (S8)-(21)Others receiving votes: Maple Grove (S5)-(17), Bloomington Jefferson (S2)-(5),North (S4)-(5), Eagan (S3)-(5), Hastings (S3)-(4), Hopkins (S6)-(1),
Final Class 3A Softball Rankings6/3/2017
CLASS 3A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Mankato West (S2)-(60)
2.(4) Rocori (S5)-(49)
2.(5) Totino-Grace (S4)-(49)
4.(3) Hermantown (S7)-(44)
5.(6) Winona (S1)-(43)
6.(8) Chisago Lakes (S7)-(33)
7.(10) Visitation (S3)-(30)
8.(2) Faribault (S2)-(17)
9.(18) New Ulm (S2)-(12)
10.(18) Waconia (S6)-(8)
Others receiving votes: Academy of Holy Angels (S3)-(7), Alexandria Area (S8)-(7),Big Lake (S5)-(7), TRF/Goodridge/Grygla-G* (S8)-(5), Stewartville (S1)-(5), Becker (S5)-(4), Mound Westonka (S6)-(3), Delano (S6)-(3), Mankato East (S2)-(2), Mahtomedi (S4)-(2)
Final Class 2A Softball Rankings6/3/2017
CLASS 2A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(1) Maple Lake (S5)-(71)
2.(2) Rochester Lourdes (S1)-(66)
3.(3) Pipestone Area (S3)-(55)
4.(6) Annandale (S5)-(44)
5.(3) Park Rapids Area (S8)-(42)
6.(3) Chatfield (S1)-(40)
7.(8) Dilworth-Glyndon-Felton (S8)-(37)
8.(7) Albany (S6)-(23)
9.(8) St. Cloud Cathedral (S6)-(20)
10.(10) Zumbrota-Mazeppa (S1)-(18)
Others receiving votes: East Grand Forks (S8)-(15), Esko (S7)-(11),St. Peter (S2)-(11), Cotter (S1)-(6), Norwood-Young America (S5)-(4), Concordia Academy-Roseville (S4)-(4), Warroad (S8)-(1)
Final Class 1A Softball Rankings6/3/2017
CLASS 1A
Rank.(prev) School (Section) -(Points)
1.(4) Edgerton/SW MN Christian* (S3)-(73)
2.(2) New York Mills (S6)-(72)
2.(2) Sleepy Eye Saint Mary's (S2)-(72)
4.(7) Kimball Area (S4)-(49)
5.(5) Kerkhoven-Murdock-Sunburg (S3)-(48)
6.(14) Cherry (S7)-(34)
7.(14) Hayfield (S1)-(29)
8.(1) New Ulm Cathedral (S2)-(28)
9.(9) Carlton (S7)-(27)
10.(12) Red Lake Falls (S8)-(21)
Others receiving votes: NCE/UH Titans* (S8)-(18), Mankato Loyola (S2)-(13),Maranatha Christian Academy (S4)-(12), Blooming Prairie (S1)-(10), Mayer Lutheran (S4)-(10), Sebeka (S5)-(9), Nashwauk-Keewatin (S7)-(8), Wabasha-Kellogg (S1)-(7), Pine River-Backus (S5)-(3), Badger/GB-MR* (S8)-(2), Bethlehem Academy (S1)-(2),
Ranked Teams Advancing To State Softball6/3/2017
Here are the final softball rankings in each class, provided by the Minnesota Softball Coaches Association. Teams playing in the state tournament are in bold.


CLASS 1A
1. Edgerton/SW MN Christian
2. New York Mills
2. Sleepy Eye Saint Mary's
4. Kimball Area

5. Kerkhoven-Murdock-Sunburg
6. Cherry
7. Hayfield
8. New Ulm Cathedral
9. Carlton
10. Red Lake Falls

Others receiving votes: NCE/UH Titans, Mankato Loyola, Maranatha Christian Academy, Blooming Prairie, Mayer Lutheran, Sebeka, Nashwauk-Keewatin, Wabasha-Kellogg, Pine River-Backus, Badger/GB-MR, Bethlehem Academy.

CLASS 2A
1. Maple Lake
2. Rochester Lourdes
3. Pipestone Area
4. Annandale
5. Park Rapids Area
6. Chatfield
7. Dilworth-Glyndon-Felton
8. Albany

9. St. Cloud Cathedral
10. Zumbrota-Mazeppa
Others receiving votes: East Grand Forks, Esko, St. Peter, Cotter, Norwood-Young America, Concordia Academy-Roseville, Warroad

CLASS 3A
1. Mankato West
2. Rocori
2. Totino-Grace
4. Hermantown
5. Winona

6. Chisago Lakes
7. Visitation
8. Faribault
9. New Ulm
10. Waconia
Others receiving votes: Academy of Holy Angels, Alexandria Area, Big Lake, TRF/Goodridge/Grygla, Stewartville, Becker, Mound Westonka, Delano, Mankato East, Mahtomedi

CLASS 4A
1. Chanhassen
2. Anoka

3. Prior Lake
3. Woodbury
5. Farmington
5. Park

7. Forest Lake
8. New Prague
9. Blaine
9. Buffalo
Others receiving votes: Maple Grove,, Bloomington Jefferson, North, Eagan, Hastings, Hopkins.