John's Journal
Class 2A Boys Tennis Rankings4/12/2017
Provided by the Minnesota Tennis Coaches Association.

CLASS 2A
TEAMS
1 Minnetonka
2 Rochester Century
3 East Ridge
4 Mounds View
5 Lakeville South
6 Rochester Mayo
7 Wayzata
8 Edina
9 Eastview
10 Benilde

INDIVIDUALS
1 Ben van der Sman, East Ridge
2 Nikita Snezhko, Armstrong
3 Sebastian Vile, Rochester Mayo
4 Ben Wheaton, Minnetonka
5 Gavin Young, Eastview
6 Maxim Zagrebelny, Eagan
7 Varun Iyer, Century
8 Connor Olson, Orono
9 Chase Roseth, Lakeville South
10 Sam Hochberger, Maple Grove
Class 1A Boys Tennis Rankings4/12/2017
Provided by the Minnesota Tennis Coaches Association.

CLASS 1A
TEAMS
1 Blake
2 Breck
3 Rochester Lourdes
4 St. Paul Academy
5 Litchfield
6 Hibbing
7 Holy Family Catholic
8 Mound Westonka
9 St. Peter
10 Luverne

INDIVIDUALS
1 Ben Ingbar, Blake
2 Jack Barker, Blake
3 Joe Mairs, Blake
4 Peter Erickson, Rochester Lourdes
5 Karthik Papisetty, Breck
6 Thomas Metz, Breck
7 Mathew Metz, Breck
8 Ryan Ortega, Winona Cotter
9 Rafait Solaiman, St. Peter
10 Jose Williamson, Minnehaha
Class 4A Baseball Rankings4/12/2017
The Associated Press rankings for Minnesota high school baseball, provided by Let's Play Baseball newspaper.

CLASS 4A
1. Minnetonka
2. Burnsville
3. Woodbury
4. Maple Grove
5. Eden Prairie
6. Champlin Park
7. Wayzata
8. Lakeville North
9. Forest Lake
10. Edina
11. Centennial
12. Eastview
13. Chanhassen
14. Chaska
15. Blaine
16. Stillwater Area
17. Anoka
18. Cretin-Derham Hall
19. St. Michael-Albertville
20. Coon Rapids
Also receiving votes: Totino-Grace, Shakopee, Duluth East, Hill-Murray, Apple Valley, Elk River, Grand Rapids, Buffalo, Osseo, Moorhead, Andover, Eagan, Hopkins
Class 3A Baseball Rankings4/12/2017
The Associated Press rankings for Minnesota high school baseball, provided by Let's Play Baseball newspaper.

CLASS 3A
1. Henry Sibley
2. Northfield
3. Mahtomedi
4. Little Falls
5. New Ulm
6. Marshall
7. Benilde-St. Margaret’s
8. Winona
9. Delano
10. Rocori
11. Mankato West
12. Waconia
13. Fridley
14. St. Cloud Tech
15. Bemidji
16. South St. Paul
17. Chisago Lakes Area
18. Hibbing
19. Faribault
20. Worthington
Also receiving votes: Albany, Hutchinson, Sartell-St. Stephen, Albert Lea, Alexandria, Kasson-Mantorville, Mankato East, St. Thomas Academy, Detroit Lakes, Red Wing, North Branch, St. Anthony Village, Orono, Austin, Willmar, Holy Angels, Jordan
Class 2A Baseball Rankings4/12/2017
The Associated Press rankings for Minnesota high school baseball, provided by Let's Play Baseball newspaper.

CLASS 2A
1. Minnehaha Academy
2. Belle Plaine
3. St. Cloud Cathedral
4. New Life Academy of Woodbury
5. Holy Family Catholic
6. Pierz
7. Paynesville Area
8. Annandale
9. Maple Lake
10. Jackson County Central
11. Fairmont
12. Rochester Lourdes
13. Foley
14. Melrose Area
15. Aitkin
16. Pine Island
17. Dilworth-Glyndon-Felton
18. Minnewaska Area
19. New London-Spicer
20. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove
Also receiving votes: Glencoe-Silver Lake, Kenyon-Wanamingo, Cannon Falls, St. Charles, Pipestone Area, Caledonia, Norwood Young America, Proctor, Frazee, Sauk Centre, Pequot Lakes