John's Journal
Frazee, Sartell-St. Stephen, Eastview Win State Dance/High Kick Titles2/17/2018
The high kick portion of the 2018 state dance tournament was held Friday at Target Center. Congratulations to all the competing teams.

Here are the top three high kick finishers in each class...

Class 1A
1 Frazee
2 Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd
3 Aitkin

Class 2A
1 Sartell-St. Stephen
2 Totino-Grace
3 Faribault

Class 3A
1 Eastview
2 Wayzata
3 Lakeville North
Class 1A Gymnastics Rankings2/14/2018
CLASS 1A
1 Detroit Lakes 8A 151.092
2 Sartell-Saint Stephen 7A 147.875
3 Willmar 6A 146.808
4 Mahtomedi 4A 146.267
5 Pine Island/Zumbrota-Mazeppa 1A 145.883
6 Worthington 3A 145.700
7 Watertown-Mayer/Mound-Westonka 5A 145.275
8 Perham 8A 143.875
9 Melrose Area 6A 143.392
10 Big Lake 7A 143.033
11 Waconia 2A 141.892
12 Monticello 7A 141.692
13 Jackson County Central 3A 141.358
14 North Branch 7A 141.058
15 Becker 7A 141.042
16 New London-Spicer 6A 140.042
17 Chisago Lakes 7A 139.825
18 Austin 1A 138.767
19 New Ulm Public/NUACS/MVL 2A 138.342
20 Mankato West 2A 137.575
21 Breck 5A 137.425
22 Hendricks/RTR 3A 137.425
23 Fergus Falls 8A 137.109
24 Alexandria 8A 136.725
25 Benson-KMS-Montivideo 6A 136.550
Class 2A Gymnastics Rankings2/14/2018
CLASS 2A
1 Lakeville North 2AA 148.717
2 Stillwater 4AA 148.358
3 Owatonna 1AA 148.058
4 St. Cloud Tech 8AA 147.817
5 Cambridge-Isanti 7AA 147.633
6 East Ridge 3AA 147.158
7 Lakeville South 2AA 146.600
8 Champlin Park 5AA 145.667
9 Maple Grove 5AA 144.908
10 Anoka 7AA 144.600
11 Rosemount 1AA 143.058
12 Prior Lake 2AA 142.942
13 Eden Prairie 6AA 142.900
14 Apple Valley-Eastview 3AA 142.550
15 Eagan 3AA 142.308
16 Wayzata 5AA 141.592
17 Bemidji 8AA 141.533
18 Rogers 5AA 141.033
19 Northfield 1AA 140.583
20 Brainerd 8AA 140.558
21 Buffalo 8AA 140.250
22 New Prague 2AA 140.225
23 Farmington 1AA 139.667
24 Forest Lake 7AA 139.633
25 Roseville Area 4AA 139.233
Class 3A Wrestling Rankings2/14/2018
From The Guillotine.

Class 3A
1. Shakopee (2)
2. Apple Valley (2)
3. Anoka (7)
4. St. Michael-Albertville (5)
5. Willmar (8)
6. Owatonna (1)
7. Forest Lake (7)
8. Albert Lea Area (1)
9. Prior Lake (2)
10. St. Francis (7)
11. Cambridge-Isanti (7)
12. New Prague (2)
Lean and Mean
Faribault (1), Maple Grove (5), Hastings (3), Mounds View (4), Bemidji (8), St. Cloud Tech (8), Stillwater Area (4), Eagan (3), Northfield (1), Farmington (1), Coon Rapids (7)
Class 2A Wrestling Rankings2/14/2018
From The Guillotine.

Class 2A
1. Kasson-Mantorville (1)
2. Simley (1)
3. Scott West (2)
4. Perham (8)
5. Foley (6)
6. Fairmont/Martin County West (3)
7. Delano (2)
8. Watertown-Mayer/Mayer Lutheran (2)
9. Waconia (2)
10. Litchfield (6)
11. Totino-Grace (5)
12. Mora (7)
Lean and Mean
Annandale/Maple Lake (6), Big Lake (6), Detroit Lakes (8), Grand Rapids (7), Hutchinson (2), Marshall (3), Pierz (8), Princeton (7), South St. Paul (4), Thief River Falls (8)