John's Journal
Class 2A Gymnastics Rankings2/14/2018
CLASS 2A
1 Lakeville North 2AA 148.717
2 Stillwater 4AA 148.358
3 Owatonna 1AA 148.058
4 St. Cloud Tech 8AA 147.817
5 Cambridge-Isanti 7AA 147.633
6 East Ridge 3AA 147.158
7 Lakeville South 2AA 146.600
8 Champlin Park 5AA 145.667
9 Maple Grove 5AA 144.908
10 Anoka 7AA 144.600
11 Rosemount 1AA 143.058
12 Prior Lake 2AA 142.942
13 Eden Prairie 6AA 142.900
14 Apple Valley-Eastview 3AA 142.550
15 Eagan 3AA 142.308
16 Wayzata 5AA 141.592
17 Bemidji 8AA 141.533
18 Rogers 5AA 141.033
19 Northfield 1AA 140.583
20 Brainerd 8AA 140.558
21 Buffalo 8AA 140.250
22 New Prague 2AA 140.225
23 Farmington 1AA 139.667
24 Forest Lake 7AA 139.633
25 Roseville Area 4AA 139.233
Class 3A Wrestling Rankings2/14/2018
From The Guillotine.

Class 3A
1. Shakopee (2)
2. Apple Valley (2)
3. Anoka (7)
4. St. Michael-Albertville (5)
5. Willmar (8)
6. Owatonna (1)
7. Forest Lake (7)
8. Albert Lea Area (1)
9. Prior Lake (2)
10. St. Francis (7)
11. Cambridge-Isanti (7)
12. New Prague (2)
Lean and Mean
Faribault (1), Maple Grove (5), Hastings (3), Mounds View (4), Bemidji (8), St. Cloud Tech (8), Stillwater Area (4), Eagan (3), Northfield (1), Farmington (1), Coon Rapids (7)
Class 2A Wrestling Rankings2/14/2018
From The Guillotine.

Class 2A
1. Kasson-Mantorville (1)
2. Simley (1)
3. Scott West (2)
4. Perham (8)
5. Foley (6)
6. Fairmont/Martin County West (3)
7. Delano (2)
8. Watertown-Mayer/Mayer Lutheran (2)
9. Waconia (2)
10. Litchfield (6)
11. Totino-Grace (5)
12. Mora (7)
Lean and Mean
Annandale/Maple Lake (6), Big Lake (6), Detroit Lakes (8), Grand Rapids (7), Hutchinson (2), Marshall (3), Pierz (8), Princeton (7), South St. Paul (4), Thief River Falls (8)
Class 1A Wrestling Rankings2/14/2018
From The Guillotine.

Class 1A
1. Zumbrota-Mazeppa (1)
2. Frazee (8)
3. Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove (3)
4. Goodhue (1)
5. LPGE-Browerville (5)
6. Belgrade-Brooten-Elrosa (5)
7. West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville (6)
8. Minneota (3)
9. Ottertail Central (6)
10. Maple River (2)
11. Kenyon-Wanamingo (2)
12. Sibley East (4)
Lean and Mean
Atwater-Cosmos-Grove City (4), Kerkhoven-Murdock-Sunburg (5), Canby (3), Badger/Greenbush-Middle River (8), Fosston/Bagley (8), New York Mills (6), Wabasso/Red Rock Central (3), Westfield (2), Blackduck/Cass Lake-Bena (7)
Class 4A Girls Basketball Rankings2/14/2018
From Minnesota Basketball News.

CLASS 4A
1. Eastview
2. Wayzata
3. Hopkins
4. Lakeville North
5. St. Michael-Albertville
6. Centennial
7. Cretin-Derham Hall
8. Maple Grove
9. Champlin Park
10. Roseville