John's Journal
Class 2A Volleyball Rankings9/6/2017
Provided by the Minnesota Volleyball Coaches Association.

1. Maple Lake (15) - 225
2. Stewartville - 207
3. Kasson-Mantorville - 194
4. SW Christian - 175
5. Marshall - 158
6. North Branch - 147
7. Concordia Academy - 116
8. Roseau - 87
9. Sauk Centre - 82
10. Totino-Grace - 51
Others Receiving Votes: Rocori - 35, Park Rapids - 20, Hill-Murray - 20, Morris Area/Chokio-Alberta - 13, Annandale - 10, Jordan - 8, Kenyon-Wanamingo - 8, Holy Angels - 7, Jackson County Central - 6, Perham - 6
Class 1A Volleyball Rankings9/6/2017
Provided by the Minnesota Volleyball Coaches Association.

1. Mayer Lutheran (14) - 210
2. Hayfield - 189
3. Caledonia - 182
4. Bethlehem Academy - 151
5. Tracy-Milroy-Balaton - 144
6. Mabel-Canton - 142
7. Wadena-Deer Creek - 130
8. Rush City - 92
9. Waterville-Elysian-Morristown - 80
10. Underwood - 65
Others Receiving Votes: Minneota - 50, Onamia - 9, Carlton - 7, Badger/Greenbush-Middle River - 7, Carlton - 7, Windom - 6, Sacred Heart - 6
Class 2A Boys Cross-Country Rankings9/6/2017
Provided by the Minnesota Cross-Country Coaches Association.

TEAMS Section Preseason Rank
1 Wayzata 6 1
2 Edina 6 4
3 Stillwater 4 2
4 Minneapolis Washburn 6 6
5 Eden Prairie 6 --
6 Mounds View 5 3
7 Minnetonka 6 7
8 White Bear Lake 4 11
9 Rosemount 3 9
10 Sartell-St. Stephen 8 5
11 Chanhassen 2 8
12 Red Wing 1 10
-- Bemidji 8 12

INDIVIDUALS
1 Grant Price, 11 Wayzata 6 4
2 Khalid Hussein, 12 Wayzata 6 1
3 Addison Stansbury, 11 Stillwater 4 --
4 Max Manley, 11 Edina 6 5
5 Joseph Minor, 12 Minneapolis Washburn 6 2
6 Acer Iverson, 11 Roseville 4 3
7 Benjamin Olson, 12 Blaine 5 6
8 Luke Labatte, 11 Rosemount 3 7
9 Isaac Basten, 11 Buffalo 2 8
10 Owen Gage, 12 Edina 6 --
11 Mitchell Tollander Wayzata 6 --
12 Blake Buysse, 12 Wayzata 6 10
-- Trenton Allen, 12 Eagan 3 9
-- Myles Fleming, 12 Henry Sibley 3 11
-- Andrew Brandt, 11 Wayzata 6 12
Class 2A Girls Cross-Country Rankings9/6/2017
Provided by the Minnesota Cross-Country Coaches Association.

TEAMS Section Preseason Rank
1 Edina 6 1
2 Minnetonka 6 2
3 Wayzata 6 4
4 Willmar 8 3
5 Marshall 2 7
6 Eden Prairie 6 12
7 Mpls Washburn 6 10
8 Farmington 1 11
9 Forest Lake 7 9
10 Red Wing 1 --
11 Rosemount 3 --
12 Roseville 4 --
-- Shakopee 2 5
-- Lakeville South 1 6
-- Monticello 8 8

INDIVIDUALS 1 Sophie Whicher, 12 Minnetonka 6 3
2 Emily Covert, 11 Minneapolis Washburn 6 4
3 Anna Fenske, 9 Farmington 1 1
4 Emily Kompelien, 12 Edina 6 5
5 Emma Atkinson, 10 Wayzata 6 --
6 Caroline Sasson, 10 Wayzata 6 --
7 Annalise Davis, 11 St. Michael-Albertvil 5 7
8 Maria Rickman, 11 Edina 6 8
9 Lauren Peterson, 11 Farmington 1 2
10 Malakai Holloway, 12 Eden Prairie 6 --
11 Brianne Brewster, 10 Lakeville South 1 --
12 Elizabeth Halbmaier, 12 Minnetonka 6 11
-- Regan Duffy, 11 Forest Lake 7 6
-- Leah Hansen, 11 Willmar 8 9
-- Alyson Welch, 12 Rochester Century 1 10
-- Morgan Richter, 10 Edina 6 12
Class 1A Boys Cross-Country Rankings9/6/2017
Provided by the Minnesota Cross-Country Coaches Association.

TEAMS Section Preseason Rank
1 Perham 8 1
2 Mankato Loyola/Cleveland 2 2
3 G-F-W 2 3
4 Minnehaha Acad. 4 5
5 Greenwy/Nashwak-Keewatin 7 7
6 Lac Qui Parle Valley-DB 3 8
7 Annandale 5 9
8 Mora 5 10
9 RAACHE 1 --
10 LaCrescent 1 6
11 Jordan 2 4
12 Moose Lake/Willow River 7 --
-- St. Cloud Cathedral 5 11
-- PlainviewElginMillville 1 12

INDIVIDUALS
1 Declan Dahlberg, 12 Mounds Park Academy 4 1
2 Matt Steiger, 12 La Crescent 1 2
3 Keiser Freetly, 12 Lac Qui Parle Valley 3 5
4 Owen Keiser, 12 Jordan 2 4
5 Jake Paron, 12 North Shore 7 11
6 Geno Uhrbom, 9 GreenwyNashwakKeewatn 7 7
7 Ethan Olson, 12 Moose Lake / Willow R 7 3
8 Jebadiah Merkle, 12 Southwest Christian 4 6
9 Jacob Bright, 10 West Central Area 6 9
10 Nick Meyer, 12 Wabasha-Kellogg 1 8
11 Reid Pierzinski, 12 Pequot Lakes 8 10
12 Nathan Runck Mountain Lake Area 3 --
-- Christian Sterton, 11 Ada-Borup/Ncw 8 12