John's Journal
Class 2A Girls Cross-Country Rankings9/6/2017
Provided by the Minnesota Cross-Country Coaches Association.

TEAMS Section Preseason Rank
1 Edina 6 1
2 Minnetonka 6 2
3 Wayzata 6 4
4 Willmar 8 3
5 Marshall 2 7
6 Eden Prairie 6 12
7 Mpls Washburn 6 10
8 Farmington 1 11
9 Forest Lake 7 9
10 Red Wing 1 --
11 Rosemount 3 --
12 Roseville 4 --
-- Shakopee 2 5
-- Lakeville South 1 6
-- Monticello 8 8

INDIVIDUALS 1 Sophie Whicher, 12 Minnetonka 6 3
2 Emily Covert, 11 Minneapolis Washburn 6 4
3 Anna Fenske, 9 Farmington 1 1
4 Emily Kompelien, 12 Edina 6 5
5 Emma Atkinson, 10 Wayzata 6 --
6 Caroline Sasson, 10 Wayzata 6 --
7 Annalise Davis, 11 St. Michael-Albertvil 5 7
8 Maria Rickman, 11 Edina 6 8
9 Lauren Peterson, 11 Farmington 1 2
10 Malakai Holloway, 12 Eden Prairie 6 --
11 Brianne Brewster, 10 Lakeville South 1 --
12 Elizabeth Halbmaier, 12 Minnetonka 6 11
-- Regan Duffy, 11 Forest Lake 7 6
-- Leah Hansen, 11 Willmar 8 9
-- Alyson Welch, 12 Rochester Century 1 10
-- Morgan Richter, 10 Edina 6 12
Class 1A Boys Cross-Country Rankings9/6/2017
Provided by the Minnesota Cross-Country Coaches Association.

TEAMS Section Preseason Rank
1 Perham 8 1
2 Mankato Loyola/Cleveland 2 2
3 G-F-W 2 3
4 Minnehaha Acad. 4 5
5 Greenwy/Nashwak-Keewatin 7 7
6 Lac Qui Parle Valley-DB 3 8
7 Annandale 5 9
8 Mora 5 10
9 RAACHE 1 --
10 LaCrescent 1 6
11 Jordan 2 4
12 Moose Lake/Willow River 7 --
-- St. Cloud Cathedral 5 11
-- PlainviewElginMillville 1 12

INDIVIDUALS
1 Declan Dahlberg, 12 Mounds Park Academy 4 1
2 Matt Steiger, 12 La Crescent 1 2
3 Keiser Freetly, 12 Lac Qui Parle Valley 3 5
4 Owen Keiser, 12 Jordan 2 4
5 Jake Paron, 12 North Shore 7 11
6 Geno Uhrbom, 9 GreenwyNashwakKeewatn 7 7
7 Ethan Olson, 12 Moose Lake / Willow R 7 3
8 Jebadiah Merkle, 12 Southwest Christian 4 6
9 Jacob Bright, 10 West Central Area 6 9
10 Nick Meyer, 12 Wabasha-Kellogg 1 8
11 Reid Pierzinski, 12 Pequot Lakes 8 10
12 Nathan Runck Mountain Lake Area 3 --
-- Christian Sterton, 11 Ada-Borup/Ncw 8 12
Class 1A Girls Cross-Country Rankings9/6/2017
Provided by the Minnesota Cross-Country Coaches Association.

TEAMS Section Preseason Rank
1 Annandale 5 1
2 Perham 8 2
3 Fairmont 2 3
4 Stewartville 1 4
5 HowardLk-Waverly-Winsted 5 5
6 Minnehaha Academy 4 6
7 Luverne Area 3 7
8 Lac Qui Parle Valley-DB 3 --
9 Lake City 1 10
10 Lanesboro/FillmoreCntrl 1 8
11 Belle Plaine 2 12
12 Cotter 1 --
-- Pelican Rapids 8 9
-- Eden Valley-Watkins/K 6 11

INDIVIDUALS
1 Grace Ping, 8 Cotter 1 1
2 Tierney Wolfgram, 9 Math & Science Academ 4 2
3 Lauren Ping, 7 Cotter 1 --
4 Madeline Kelly, 10 Providence Academy 5 3
5 Morgan Gehl, 9 Murray County Central 3 7
6 Kira Sweeney, 9 Staples-Motley 6 5
7 Kayla Christophers, 11 Austin Pacelli 1 6
8 Marissa Whitehead, 9 Martin County West/Ma 2 4
9 Makenna Thurston, 11 Lcwm/Nicollet 2 8
10 Grace Mallack Howard Lake/Waverly/W 5 --
11 Katherine Geist, 10 Crookston 8 11
12 Ava Hill, 10 Mesabi East 7 --
-- Annika Aho, 11 United North Central 8 9
-- Kailee Malone, 10 Stewartville 1 10
-- Kristine Kalthoff, 9 Albany 6 12
Class 6A Football Rankings9/6/2017
The Associated Press state high school football polls for the week of Sept. 6 as voted upon by a statewide panel of prep sportswriters. First-place votes in parenthesis followed by overall record.

1. Eden Prairie (5) (1-0)
2. Lakeville North (1) (1-0)
3. Totino-Grace (1) (1-0)
(tie) Blaine (1-0)
5. Maple Grove (1-0)
6. Edina (1-0)
7. Champlin Park (1-0)
8. Minnetonka (1-0)
(tie) Prior Lake (1-0)
10. Wayzata (1-0)
Others receiving votes: St. Michael-Albertville 8, Cretin-Derham Hall 3.
Class 5A Football Rankings9/6/2017
The Associated Press state high school football polls for the week of Sept. 6 as voted upon by a statewide panel of prep sportswriters. First-place votes in parenthesis followed by overall record.

1. Elk River (7) (1-0)
2. Owatonna (1) (1-0)
3. Mankato West (1-0)
4. Apple Valley (1-0)
5. Alexandria (1-0)
6. Mahtomedi (1-0)
7. Irondale (1-0)
(tie) Chanhassen (1-0)
9. St. Cloud Tech (1-0)
10. Robbinsdale Cooper (1-0)
Others receiving votes: Park (Cottage Grove) 11, Bemidji 9, Andover 6, Cambridge-Isanti 5, Chaska 3, St. Thomas Academy 3, New Prague 2, Northfield 2, Moorhead 1.