Home      Administration
Administrative Region 4AA

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Alpine Skiing
Boys
4A
February 5, 2020 Wild Mountain Joe Dalman
jdalman@dis-llc.com
9488 White Oaks Ct.
Champlin, Mn. 55316
612-804-5266
Brackets
 
Alpine Skiing
Girls
4A
February 5, 2020 Wild Mountain Joe Dalman
jdalman@dis-llc.com
9488 White Oaks Ct.
Champlin, Mn. 55316
612-804-5266
 
Baseball
4AAA
May 26, 28, 30
June 2, 4, 2020


High Seed, Northwestern, CHS Ron Adams
13865 Upper 58th St. N.
# 104
Oak Park Heights, MN 55082
651-428-8956
rnadams15@yahoo.com
Brackets
 
Baseball
4AAAA
May 23, 26, 27, 28, 30
June 1, 2020
Northwestern
CHS Field
Doug Johnson
706 Heinel Dr.
Roseville, MN 55113
651-645-2654
dmjohnson1957@yahoo.com
Brackets
 
Basketball
Boys
4AAA
March 4, 2020
March 7, 2020 5/7:00
March 12, 2020 7:00
High Seed
Woodbury High School
Woodbury High School
John Hardgrove
2065 Goodview Ave. N.
Oakdale, MN 55128
651-357-5659
jhardgro@comcast.net
Brackets
 
Basketball
Boys
4AAAA
March 4, 2020, 7:00
March 7, 2020, 5:00/7:00
March 12, 2020, 7:00
1st Round High Seed
Semis and Finals both at Hastings High School
Trent Hanson
200 General Sieben Drive
Hastings, MN 55033
(W) 651-480-7481
thanson@hastings.k12.mn.us
Brackets
 
Basketball
Girls
4AAA
Feb. 227, 2020
Feb. 29, 2020 5/7:00
March 5, 2020 7:00
High Seed
East Ridge
East Ridge
John Hardgrove
2065 Goodview Ave. N.
Oakdale, MN 55128
651-357-5659
jhardgro@comcast.net
 
Basketball
Girls
4AAAA
Feb 26, 2020, 7:00
Feb 29, 2020, 5:00/7:00
March 5, 2020, 7:00
1st Round High Seed
Semis and Finals both at Hastings High School
Trent Hanson
200 General Sieben Drive
Hastings, MN 55033
(W) 651-480-7481
thanson@hastings.k12.mn.us
 
Cross Country Run
Boys
4AA
October 23, 2019


University of Minnesota GC Scott Stallman
6225 Cascade Pass
Chanhassen, MN 55317
stallmanscott@mediacombb.net
952-200-0710
Brackets
 
Cross Country Run
Girls
4AA
October 23, 2019
University of Minnesota GC Scott Stallman
6225 Cascade Pass
Chanhassen, MN 55317
stallmanscott@mediacombb.net
952-200-0710
 
Dance Team
3AAA
February 8, 2020 Bloomington Kennedy H.S. Heather Daggett
7411 3rd Ave
Richfield, 55423
(c) 612-462-1194
(H) 612-798-0307
richbloom_mn@justforkix.com
2019 Sectional Schedule 
Debate
4
Congressional - December 6 & 7, 2020

LD, PF, CX January 8 & 9, 2020
Congressional @ Eagan HS


LD, PF, CX @ Cooper HS
Chyenne Thibodo
Maple Grove High School
9800 Fernbrook Lane N.
Maple Grove, MN 55369
csthibodo@gmail.com
763-354-4533
 
Football
46A

Round One - October 25, 2019
Round Two - November 1, 2019
High Seed Ray Kirch
2964 128th Lane NE
Blaine, MN 55449
rjkirch5@gmail.com
Cell: 763-432-2341
 
Football
3AAAA

October 22, 2019
Quarterfinals
October 26, 2019
Semifinals
November 1, 2019 Finals
High Seeds Ray KIrch
2964 128th Lane NE
Blaine, MN 55449
rjkirch5@gmail.com
Cell: 763-567-9250
Brackets
 
Football
4AAAAA

October 22, 2019 Quarterfinals
October 26, 2019 Semifinals
November 1, 2019 Finals
High Seed Ray Kirch
2964 128th Lane NE
Blaine, MN 55449
rjkirch5@gmail.com
Cell: 763-567-9250
Brackets
 
Golf
Boys
4AAA
May 26 & 28, 2020
Bunker Hills GC Bryan Munter
828 Greenway Ave N.
Oakdale, Mn. 55128-6202
651-702-8620
bmunter@isd622.org
Brackets
 
Golf
Girls
4AAA
May 26 & 29, 2020
Tanners Brook GC
Andrea Brischke
20433 Everton Tr. Ct. N.
Forest Lake, MN 55025
(w) 651-464-2300
(c) 651-208-0783
andreabrischke@gmail.com
Brackets
 
Gymnastics
Girls
4A
February 15, 2020
5:00 pm
Stillwater Area High School Laurie Jennrich
7135 161 Ave
Columbus, Mn. 55025
(H) 651-464-4961
 
Gymnastics
Girls
4AA
February 15, 2020
11:00 AM
Stillwater Area High School Kate Setley
6417 Clearwater Creek Dr
Lino Lakes, MN 55038
(C) 651-755-5164
(W) 651-265-4810
ksetley@rivercentre.org
 
Hockey
Boys
4A
Feb 18, 2020 Pig
Tail (@ High Seed)
Feb 20 & 21, 2020
Quarters (@ High Seed)
Feb 26, 2020 Semi-Finals
(@ Roseville)
Feb, 28, 2020 Final
(@ Roseville)
Pig Tail and Quarter Finals @ High Seeds
Semi-finals & Final @ Roseville
Corey McKinnon
Forest Lake Area Schools
6100 N. 210th St
Forest Lake, MN 55025
cmckinnon@flaschools.org
(c) 651-226-9739
Brackets
 
Hockey
Boys
4AA
Play In game
Feb. 19, 2020
Quarter Finals Feb. 22,
2020
Semis Finals February 26,
2020 4:30 & 8:00

Finals Feb,28, 2020

1/4 Finals @ High Seeds
Semis and Finals @ Aldrich Arena
Jeff Whisler
1240 W. County Road B2
Roseville, MN 55113
jeff.whisler17@gmail.com
(c) 651-329-5100
Brackets
 
Hockey
Girls
4AA
Quarter Finals Feb. 8,
2020
Semi Finals Feb. 11, 2020
Finals Feb. 14, 2020
1/4 Finals @ High Seeds
Semis and Finals @ Aldrich Arena
Jeff Whisler
1240 W. County Road B2
Roseville, MN 55113
jeff.whisler17@gmail.com
(c) 651-329-5100


 
Lacrosse
Boys
4A
Play-in -May 26, 2020
Quarterfinals -May 28, 2020
Semi-Finals -June 1, 2020
Finals - June 3, 2020
High Seed
High Seed
High Seed
White Bear Lake High School
Brian Peloquin
brian.peloquin@isd624.org
White Bear Lake High School
3551 McKnight Road
White Bear Lake, MN 55110
651-773-6208


Brackets
 
Lacrosse
Girls
4A
Play-in -May 26, 2020
Quarterfinals -May 28, 2020
Semi-Finals -June 1, 2020
Finals - June 3, 2020
High Seed
High Seed
High Seed
White Bear Lake High School
Brian Peloquin
brian.peloquin@isd624.org
White Bear Lake High School
3551 McKnight Road
White Bear Lake, MN 55110
651-773-6208


Brackets
 
Music
4AA
1) Jazz Contest 2/7/20

2) Solo/Ensemble
Contest 2/8/20

3) Large Group
Instrumental 3/31/20

4) Large Group (Band
Only) 4/8/20

5) Large Group
(Orchestra Only) 4/9/20

6) Solo/Ensemble Contest
4/22/20
1) North High 8:30 AM

2) Stillwater High School 9:00 AM

3) East Ridge High School 9:00 AM

4) Stillwater High School 8:00 AM

5) Stillwater High School 8:00 AM

6) Roseville Area High School 3:30 PM
1) Aaron Hammerman 2) Dennis Lindsay 3) Brent Comeau 4) Joel Bryan 5) Zach Sawyer 6) Matt Dehnel
1) ahammerman@isd622.org

2) lindsayd@stillwaterschools.org

3) bcomeau@sowashco.org

4) bryanj@stillwaterschools.org

5) sawyerz@stillwaterschools.org

6) matt.dehnel@isd623.org
 
Music
4AA
1) Vocal Solo/Ensemble 2/22/20


2) Vocal Solo/Ensemble 3/5/20

3) Vocal Large Group 3/24/20

4) Vocal Large Group 4/14/20
1) White Bear Lake So. Campus 9:00 AM

2) North High 3:30 PM

3) North High 8:30 AM

4) Stillwater High School 8:00 AM
1) Wendy Suoja 2) Kim Alswager 3) Kim Alswager 4) Angela Mitchell
1) wendy.suoja@isd624.org

2) kalswager@isd622.org

3) kalswager@isd622.org

4) mitchella@stillwaterschools.org


 
Music
4AA
NA NA NA
NA
2019-20 Solo Ensemble Music Report 
Nordic Ski Racing
Boys
4A
Feb. 6, 2020 Battle Creek Park Reserve, (St. Paul) Mike Weimerskirch
12905 30th Ave. N.
Plymouth MN 55441
weimer17@gmail.com
612-618-5733
Battle Creek 5K Course 
Battle Creek Spectator Map
Battle Creek Spectator Guide
Sample Certificate of Liability
48 Hour Entry Form
Photo Request
Nordic Ski Racing
Girls
4A
Feb. 6, 2020 Battle Creek Park Reserve, (St. Paul) Mike Weimerskirch
12905 30th Ave. N.
Plymouth MN 55441
weimer17@gmail.com
612-618-5733
Battle Creek 5K Course 
Battle Creek Spectator Map
Battle Creek Spectator Guide
Sample Certificate of Liability
48 Hour Entry Form
Photo Request
Soccer
Boys
4AA
2019:
October 8 - Quarterfinals
October 10 - Semifinals
October 15 - Finals
High Seed Jim Colletti
Irondale H.S.
2425 Long Lake Road
New Brighton, MN 55112
Home 763-784-1506
jeancolletti@usfamily.net
Brackets
 
Soccer
Girls
4AA
2019:
October 8 - Quarterfinals
October 10 - Semifinals
October 15 - Finals
High Seed
Jim Colletti
Irondale H.S.
2425 Long Lake Road
New Brighton, MN 55112
Home 763-784-1506
jeancolletti@usfamily.net
Brackets
 
Softball
Girls
4AAA
May 18, 19, 21, 26, and 28,
2020
Lexington Memorial Park Troy Urdahl
St. Anthony Village High School
3303 33rd Avenue NE
St. Anthony, MN 55418
612-706-1105
turdahl@stanthony.k12.mn.us
Brackets
 
Softball
Girls
4AAAA
May 19-29, 2020 McKnight Fields (North St. Paul) Andy Navis
2416 East 11th Ave
North St. Paul, MN 55109
651-485-2485
anavis@isd622.org
Brackets
 
Speech
4AA
April 1, 2020 Fridley High School Laura Hammond
Stillwater High School
5701 Stillwater Blvd. N.
Stillwater, MN 55082
651-351-8262
hammondl@stillwaterschools.org
 
Swimming and Diving
Boys
4AA
2020 Section Meet
Swim Prelims: February 20,
2020 @ 5:30
Diving February 21, 2020 @
6:10
Swim Finals: February 22,
2020 @ 1:30
Stillwater Middle School Brian Luke
Stillwater High School
5701 Stillwater Blvd. N.
Stillwater MN 55082
651-439-0893
lukeb@stillwaterschools.org
 





2018 Swim Prelims
2018 Swim and Dive Finals
2019 Swim Prelims
2019 Swim and Dive Finals
Swimming and Diving
Girls
4A
2019 Section Info
November 7th:
Diving 6:00pm
November 8th: Swim
Prelims 6:30pm
November 9th: Swim
Finals 6:30pm
Diving-Skyview Middle School (Oakdale)
Swimming-Skyview Middle School(Oakdale)
Chris DeCorsey
Tartan High School
828 Greenway Ave N
Oakdale, MN 55128
cdecorsey@isd622.org
651-702-8833
 
Swimming and Diving
Girls
4AA
2020 Section Info
November 12: Swim
prelims 5:30 pm
November 13: Diving
event 6:10
November 14: Swim
finals 1:30 pm
Stillwater Middle School Brian Luke
Stillwater High School
5701 Stillwater Blvd. N.
Stillwater MN 55082
651-439-0893
lukeb@stillwaterschools.org
Brackets
 
2017 Prelims
2017 Swim and Dive Finals
2018 Swim and Dive Finals
2018 Swim Prelims
2019 Section Prelims
2019 Section Finals
Tennis
Boys
4AA
Team - May 12-20, 2020
Individual - May 21-26, 2020
Team - High Seed (rounds 1-3)
Team Finals - Baseline Tennis Center, UMN
Individual - Baseline Tennis Center, UMN
Scott Sundstrom
Mounds View High School
1900 Lake Valentine Road
Arden Hills, MN 55112
651-336-6505
scott.sundstrom@moundsviewschools.org
Brackets
 

Tennis
Girls
3AA
Team

10/1 Round 1
10/2 Round 2
10/4 Quarter Finals
10/8 Semi Finals
10/10 Finals

Team -

High Seed (Rounds 1-3)


Neutral Site - Semi Finals


Lakeville Lifetime - Finals
Prentice Smith
Henry Sibley H.S.
1897 Delaware Ave
Mendota Heights, MN 55118
(S) 651-403-7201
(c) 612-669-1652
Brackets
 

Tennis
Girls
4AA
Team-
Oct. 1 - 9, 2019



Individuals
Oct.10 - 15, 2019
Team -
High Seed
High Seed


Baseline: 5:00 pm
Baseline: 12:00 pm
Baseline: 12:00 pm
Baseline: (10/12) 8:00 am; (10/16) 8:00 am
David Kahl
5701 Stillwater Blvd N.
Stillwater, MN 55082
kahld@stillwaterschools.org
651-270-8127
Brackets
 

Track and Field
Boys
4AA
May 26, 2020-Prelims
May 28, 2020-Finals
Stillwater Area High School David Ratte
520 Eben Ct.
Stillwater, MN 55082
dsratte@umn.edu
651-271-0511
Brackets
2019 4AA Games Committee Meet Procedures - Final 



Track and Field
Girls
4AA
May 26, 2020-Prelims
May 28, 2020-Finals
Stillwater Area High School David Ratte
520 Eben Ct.
Stillwater, MN 55082
dsratte@umn.edu
651-271-0511
 
2019 4AA Games Committee Meet Procedures - Final
Visual Arts
4AA
2020
Set-up:
April 11, 2020
Work Submission 8am-
12pm w/Judging 12:30-
4:30 pm

April 18, 2020
10am-Noon Workshop
Noon-1pm Lunch
1pm-2pm Conferring with
Judges
2pm-3pm Awards
3pm-4pm Takedown
Perpich Center Kevan Nitzberg
Anoka High School
763-506-6431
kevan.nitzberg@anoka.k12.mn.us
 
Volleyball
Girls
4AAA
Oct. 22, First Round
Oct 24 Quarter final,
Oct. 28, Semi finals,
Oct 31 Finals, 2019
Higher seed
Finals @ T.B.D.
Bryan Munter
828 Greenway Ave N.
Oakdale, Mn. 55128-6202
651-702-8620
Brackets
 
Wrestling
4AA
Team
Saturday, February 15,
2020
10:00 AM
Mahtomedi High School
John Arlandson
Mahtomedi High School
8000 75th St. N.
Mahtoemdi, MN 55115
john.arlandson@isd832.net
763-218-6958
 
Wrestling
4AA
Individual
February 22, 2020 @
10:00
So. St. Paul High School
John Arlandson
Mahtomedi High School
8000 75th St. N.
Mahtoemdi, MN 55115
john.arlandson@isd832.net
763-218-6958
 
Wrestling
3AAA
Team
February 14, 2020 @ 4:00
Hastings High School Prentice Smith
Henry Sibley H.S.
1897 Delaware Ave
Mendota Heights, MN 55118
(S) 651-403-7201
(c) 612-669-1652
 
Wrestling
3AAA
Individual
February 22, 2020 @
10:00

Park High School Prentice Smith
Henry Sibley H.S.
1897 Delaware Ave
Mendota Heights, MN 55118
(S) 651-403-7201
(c) 612-669-1652
 
 
Region 4 AA Secretary
Jeff Whisler
P.O. Box 639
Willernie, MN 55090
651-770-5975 (H)
651-329-5100 (W)
Jeff.whisler17@gmail.com

Region Files
2019-20 Event Report
2019-20 Final Tournament Report
2019-20 I-9 Form
2019-20 Independent Contract Form
2019-20 Large Group Music Report
2019-20 MSHSL Approved Passes (Final)
2019-20 Region 4AA Handbook
2019-20 Solo Ensemble Music Report
2019-20 W-4 Form
2019-20 Workers Verification Form
Agenda - 9/18/19
Minutes - 1/16/19
Minutes - 10/17/18
Minutes - 11-20-19
Minutes - 11/20/18
Minutes - 2/19/19
Minutes - 2/21/18
Minutes - 4/17/19
Minutes - 5-15-19
Minutes - 9/18/19
Minutes - 9/19/18
Region 4AA Admission Sign
 


Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499