Home      Administration
Administrative Region 5AA

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Baseball
5AAAA
2020
May 25, 27, 29
June 1, 3

High Seeds
Northwestern, CHS Field
Dan Roff
Fridley High School
6000 W Moore Lake Drive
Fridley, MN 55432
763-502-5605
763-502-5640 Fax
dan.roff@fridley.k12.mn.us
Brackets
 
Baseball
8AAAA



Brackets
 
Basketball
Boys
5AAAA
2020
Quarterfinals - March 4
Semis - March 10 5/7pm
Finals - March 13 7pm

High Seed

Coon Rapids HS

Rogers HS
Bill Quan
317 2nd Avenue NW
Osseo, MN 55369
763-391-8602
quanb@district279.org
Basketball 5AAAA Admission Poster 
Basketball
Girls
5AAAA
2020
Quarterfinals - February
26-
7pm
Semis - Feb 29 1:00 and
3:00

Finals - March 5 7 PM

High Seed

Anoka High School


Anoka High School
Lance Wicks
Lance Wicks
Anoka High School
3939 7th Avenue N.
Anoka, MN 55303-1299
763-506-6223
Lance.Wicks@ahschools.us
5AAAA Basketball Admission Poster 
Cross Country Run
Boys
5AA
2019
October 24
3:00pm
Anoka High School Craig Canham
6209 71st Avenue N
Brooklyn Park, MN 55429
(h) 763-566-2064
kccan@visi.com
 
Cross Country Run
Girls
5AA
2019
October 24
3:00 pm
Anoka High School Craig Canham
6209 71st Avenue N
Brooklyn Park, MN 55429
(h) 763-566-2064
kccan@visi.com
 
Football
56A
2019
October 25 Round One
November 1 Crossover
All games 7:00 pm
See 64 Team Bracket Shannon Gerrety
Blaine HS
12555 University Ave. NE
Blaine, MN 55434
work: 763-506-6526
cell: 763-458-2215
shannon.gerrety@ahschools.us
5 6A FB Admission Poster 
Football
4AAAA
2019
October 22
Quarterfinals
7pm
October 26 Semifinals
1pm
November 1 Finals. 7pm
High Seed Tom Develice
Coon Rapids High School
2340 Northdale BLVD NW
Coon Rapids, MN 55433
763-442-6802
thomas.develice@ahschools.us
Brackets
4AAAA FB Admission Poster 
Football
5AAAAA
2019
October 22
Quarterfinals
7pm
October 26 Semifinals
1pm
November 1 Finals. 7pm
High Seed Ray Kirch
2964 128th Lane NE
Blaine, MN 55449
763-567-9250
763-391-8537 Fax
region5aa@gmail.com
Brackets
 
Golf
Boys
5AAA
2020
May 27, 7:May 28,
8:00am

Bunker Hills Matt St Martin
651-653-2933
matthew.stmartin@isd624.org
Brackets
 
Golf
Girls
5AAA
2020
Day 1
May 26 9:00 a.m Shotgun
Day 2
May 28 8:28 1st Tee Time
The Links at Northfork Bill Quan
317 2nd Avenue NW
Osseo, MN 55369
763-391-8602
quanb@district279.org
Directions to Players 
Golf Carts on the Course
Tie Breaking Procedures
Gymnastics
Girls
5AA
2020
February 13, 6:00 PM
Champin Park High School Mark Sikich
8445 Jeffery Ave. South
Cottage Grove, MN 55016
msikich@comcast.com
651-238-4238

Admission Poster-Gymnastics 
Hockey
Boys
5AA
2020
February 20 Ouarterfinals
February 22 Semifinals
February 27 Finals

Coon Rapids & Champlin
Champlin Ice Forum
Aldrich Arena
Dan Roff
Fridley High School
6000 W Moore Lake Drive
Fridley, MN 55432
763-502-5605
763-502-5640 Fax
dan.roff@fridley.k12.mn.us
Excel 05_06 
Excel 06_07
SiteManagerAudit
TM Final Report
5AA Hockey Admission Poster
Hockey
Girls
5AA
2020
February 8 Quarterfinals
February 11 Semifinals
February 14 Finals

Roseville Arena

Finals - Roseville Arena



Matt Mattson
Champlin Park High School
6025 109th Avenue N
Champlin, MN 55316
(w) 763.506.6821
(fax) 763.506.7003
mathew.mattson@ahschools..us
Excel 06_07 




Excel 05_06
SiteManagerAudit
TM Final Report
5AA Hockey Admission Poster
Lacrosse
Boys
7A
2020
May 26
May 28
June 1
June 3 - Finals 7:00 pm

High Seed
High Seed
High Seed
Finals at Irondale HS
Shannon Gerrety
Blaine HS
12555 University Ave. NE
Blaine, MN 55434
work: 763-506-6526
cell: 763-458-2215
shannon.gerrety@ahschools.us
Brackets
Section 7 Lacrosse Admission Poster 
Lacrosse
Boys
8A
2020
May 26
May 28
June 1
June 3 - Finals 5:00 pm

High Seed
High Seed
High Seed
Finals at Irondale HS
Ray KIrch
2964 128th Lane NE
Blaine, MN 55449
763-567-9250
rjkirch5@gmail.com
Brackets
Section 8 Lacrosse Admission Poster 
Lacrosse
Girls
7A
2020
May 26
May 28
June 1
June 3 - Finals 5:00 pm

High Seed
High Seed
High Seed
Finals at Osseo High School
Shannon Gerrety
Blaine HS
12555 University Ave. NE
Blaine, MN 55434
work: 763-506-6526
cell: 763-458-2215
shannon.gerrety@ahschools.us
Brackets
Lacrosse Admission Poster 
Lacrosse
Girls
8A
2020
May 26
May 28
June 1
June 3 - Finals 7:00 pm

High Seed
High Seed
High Seed
Finals at Osseo HS
John Baufield
5601 Smetana, Drive #309
Minnetonka, MN 55343
jlbaufield@gmail.com
612-270-7569 (cell)
Brackets
Section 8 Lacrosse Admission Poster 
Music
5AA
2020 Band

SE Band - Centennial 4/4/20
SE Band - STMA 2421/2020
LG Band - Anoka 2/20/2020
LG Band - STMA 2/27/2020
2020 Band

Becky Weiland - Centennial
Adam Sroka - STMA
Tim Hauser - Anoka
Adam Sroka - STMA





Carl Lipke-Music Coordinator
2 Pearson Place
North Oaks 55127 cjlipke@comcast.net
651.261.1959
651.484.1141 Fax
 
Music
5AA
2020 Orchestra

LG - Orchestra - TBD
SE Orchestra - Mounds View 2/29/20
LG Orchestra - Anoka 3/31/19

2020 Orchestra

TBD
MV - Lucas Shogren
Anoka -Tyler Bakkum

Carl Lipke-Music Coordinator
2 Pearson Place
North Oaks 55127 cjlipke@comcast.net
651.261.1959
651.484.1141 Fax
 
Music
5AA
2020 Vocal

S/E Vocal Centennial 3/28/2020
S/E Vocal STMA 4/21/2020
LG Vocal - Anoka 4/3/20
2020 Vocal

Julie Enwright- Centennial
Joe Osowski - STMA
Michelle Hayes - Anoka
Carl Lipke-Music Coordinator
2 Pearson Place
North Oaks 55127 cjlipke@comcast.net
651.261.1959
651.484.1141 Fax
 
Nordic Ski Racing
Boys
5A
2020
February 5, 2020
Theodore Wirth Park Bob O'Hara
6001 Goodrich
St Louis Park, MN 55416
952.927.0874
bobscanoe@comcast.net
 
Nordic Ski Racing
Girls
5A
2020
February 5, 2020
Theodore Wirth Park Bob O'Hara
6001 Goodrich
St Louis Park, MN 55416
952.927.0874
bobscanoe@comcast.net
 
One Act Play
4AA
2020
Prelims - Jan. 23, 2020
Finals - January 30, 2020
Prelims @ White Bear Lake and Stillwater
Finals @ Stillwater
Ben Ballentine
Hill-Murray School
2625 Larpenteur Ave. E.
Maplewood, MN

bballentine@hill-murray.org
4AA One Act Admission Poster 
One Act Play
5AA
2020
January 25 Subsections
February 1, 2020 Finals
Prelims-STMA & Rogers
Finals-Buffalo
Jox Metcalf
St. Michael Albertville HS
5800 Jamison Avenue NE
St. Michael, MN 55376
joxm@mystma.org
Admission Poster-1Act 5AA 
Soccer
Boys
5AA
2019
October 10 - Quarterfinals
October 12 - Semi Finals
October 15 - Finals

High Seed
Jim Colletti
Irondale H.S.
2425 Long Lake Road
New Brighton, MN 55112
Home 763-784-1506
jeancolletti@usfamily.net
Brackets
5AA Soccer Admission Poster 
Soccer
Girls
5AA
2019
October 10 - Quarterfinals
October 12 - Semi Finals
October 15 - Finals

High Seed
Jim Colletti
Irondale H.S.
2425 Long Lake Road
New Brighton, MN 55112
Home 763-784-1506
jeancolletti@usfamily.net
Brackets
5AA Soccer Admission Poster 
Softball
Girls
5AAAA
2020
May 19
May 20
May 22
May 28
May 30 - Finals
TBD Dan Ohlgren
Rogers High School
21000 141st Ave.
Rogers, MN 55374
763-274-3144
daniel.ohlgren@isd728.org
Brackets
 
Speech
5AA
2020
April 3, 2020
St. Michael-
Albertville High School
Tim Anderson
Anoka High School
3939 7th Ave North
Anoka, MN 55303
763-506-6301
Timothy.anderson@ahschools.us
 
Swimming and Diving
Boys
5AA
2020
Thurs, Feb 20 Swim
Prelims
6:00 p.m.
Fri, Feb 21, Diving
(Prelims & Semis)
6:00 p.m.
Sat, Feb 22, Swim & Dive
Finals 3:00 p.m.


Minnetonka Aquatic Center
Minnetonka Middle School East
17000 Lake Street Extension
Minnetonka, MN 55345
Michele Northey
8400 Pennsylvania Rd. #332
Bloomington, MN 55438
cell: 612-598-6156
michelenorthey5@gmail.com
2010 Section Results 
2011 Section Results
2012 Section Results
2013 Section Results
2014 Section Results
2015 Section Results
2016 Section Results
2017 Section Results
2018 Section Results
2019 Section Results
Swimming and Diving
Boys
7AA
2020
Thursday, Feb 20 Swim
Prelims 6:00 p.m.
Friday, Feb 21 Diving
Prelims/Finals 6:00 p.m.
Saturday, Feb 22 Finals

2:00 p.m.
Northdale MS Sarah Suchy
1826 145th Ave NE
Ham Lake, MN 55304
Cell: 612-201-0629
sjohnson2184@yahoo.com

2009 Section Results - 7AA 
2011 Section Results
2010 Section Results
2012 Section Results
2013 Section Results
2014 Section Results
2015 Section Results
2016 Section Results
2017 Section Results
2018 Section Results
2019 Section Results
Swimming and Diving
Girls
5AA
2019
Thurs, Nov 7
Swim Prelims 6:00 p.m.
Fri, Nov 8 - Diving Prelims &
Semis 6:00 p.m.
Sat, Nov 9,- Swim & Dive
Finals 3:00 p.m.
Minnetonka Aquatics Center
Minnetonka Middle School East
17000 Lake Street Extension
Minnetonka, MN 55345
Michele Northey
8400 Pennsylvania Rd. #332
Bloomington, MN 55438
cell: 612-598-6156
michelenorthey5@gmail.com
 
2008 Section Results

2010 Section Results
2013 Section Results
2012 Section Results
2011 Section Results
2009 Section Results
2014 Section Results
2015 Section Meet Results
2016 Section Results
2017 Section Results
2018 Section Results
2019 Section Results
Swimming and Diving
Girls
7AA
2019
Section Info
Thursday, Nov 7 Swim
Prelims 6:00 p.m.
Friday, Nov 8 Diving
Prelims/Finals 6:00 p.m.
Saturday, Nov 9 Finals
2:00 p.m.
Northdale Middle School
11301 Dogwood St
Coon Rapids 55448
Sarah Suchy
1826 145th Ave NE
Ham Lake, MN 55304
sjohnson2184@yahoo.com
2009 Section Results 
2010 Section Results
2011 Section Results
2012 Section Results
2013 Section Results
2014 Section Results
2015 Section Results
2016 Section Results
2017 Section Results
2018 Section Results
2019 Section Results
Tennis
Boys
5AA
2020
TEAM-May 12, 13, 14
Finals May 19

IND
May 20, 8:00 A.M.
May 26, 1:00 P.M. Semis
&
Finals


High Seed


Neutral Site

Baseline
Dave Alto
6729 Oak Grove Pkwy #4120
Brooklyn Park, MN 55445
612.991.3337 (c)
763.433.1843 (w)
763.433.1321 (fax)
david.alto@anokaramsey.edu
Brackets
 

Tennis
Girls
5AA
2019
TEAM
October 1,2,3
Semis October 7 and 8
Finals - October 10

INDIVIDUAL
Prelim Rounds
October 14
Semis and Finals
October 15


High Seed
Semis @ Baseline

Finals @ Baseline Tennis

Individual Tournament @ Reed-Sweatt


Dave Alto
6729 Oak Grove Pkwy #4120
Brooklyn Park, MN 55445
612.991.3337 (c)
763.433.1843 (w)
763.433.1321 (fax)
david.alto@anokaramsey.edu
Brackets
 

Track and Field
Boys
5AA
2020
May 27
May 29
Hamline University Sam Perkins
22 Westwood Rd
Minnetonka, MN 55305
(h) 952.546.9773
sperkins4@comcast.net
 













Track & Field Day 1
Track & Field Day 2
2109 Track & Field-Field Events
Track and Field
Girls
5AA
2020
May 27
May 29
Hamline University Sam Perkins
22 Westwood Rd
Minnetonka, MN 55305
(h) 952.546.9773
sperkins4@comcast.net
 




Track & Field Day 1
Track & Field Day 2
2109 Track & Field-Field Events
Visual Arts
5AA
2020
Set-up:
April 11, 2020
Work Submission 8am-
12pm w/Judging 12:30-
4:30 pm

April 18, 2020
10am-Noon Workshop
Noon-1pm Lunch
1pm-2pm Conferring with
Judges
2pm-3pm Awards
3pm-4pm Takedown
Perpich Center Kevan Nitzberg
Anoka High School
3939 7th Ave N
Anoka, MN 55303
(w)763-506-6431
Fax 763.506.6203
knitzberg999@centurylink.net
 
Volleyball
Girls
5AAA
2019
Play-in - October 22
Quarters - October 24
Semis - October 29

Finals - October 31

High Seed

High Seed

High Seed of final four



Finals - Osseo High School
Bill Quan
317 2nd Avenue NW
Osseo, MN 55369
763-391-8602
quanb@district279.org
Brackets
Admission Poster- DH Volleyball 
Wrestling
4AAA
2020
Individual
February 22
10:00 a.m.
Stillwater High School Kelly McConvlle
Fridley High School
6000 West Moore Lake Drive
Fridley, MN 55432
kelly.mcconville@fridley.k12.mn.us
763-232-6825 (cell)
763-502-5600
 
Wrestling
4AAA
2020
Team February 14
4:30 p.m.
Mounds View HS Kelly McConvlle
Fridley High School
6000 West Moore Lake Drive
Fridley, MN 55432
kelly.mcconville@fridley.k12.mn.us
763-232-6825 (cell)
763-502-5600
 
Wrestling
5AAA
2020
Team February 14
4:00pm
STMA - High School Dan Lefebvre
15464 70th Street NE
Otsego, MN 55330
danl@stma.k12.mn.us
Cell: 763-222-8974
Brackets
admission poster-wrestling 
Wrestling
5AAA
2020
Individual
February 22
10:00 a.m.
STMA - High School Dan Lefebrve
15464 70th Street NE
Otsego, MN 55330
danl@stma.k12.mn.us
Cell: 763-222-8974
Brackets
5AAA Wrestling Admission Poster 
 
Region 5 AA Secretary
Ray Kirch
2964 128th Lane NE
Blaine, MN 55449
763-567-9250 (H)
Region5aa@gmail.com

Region Files
2019 I9
2019 W4
5AA Budget Proposal
5AA Event Report 8.25.18
5AA Handbook UD 11.21.19
5AA LG Music Report
5AA SE Music Report
5AA Section Tournament Final Report
5AA Minutes 11.13.19
5AA Minutes 9.11.19
5AA Region Calendar
5AA Region Committee
5AA Tournament Weather/Unplayable Facility Policy
Cell Phone Signs
Handbook-Executive Committee Organization
Handbook-Executive Committee Powers & Duties
Handbook-History of Region
Handbook-Policy on Public Comments at Exec Mtgs
INDEP. CONTRACTOR-OFFICIALS
Medical Response Protocol Form
Merchandise Application Form
Merchandise Policy
MILEAGE REIMBURSEMENT
Section Officials Pay
Site Manager: Emergency Response Protocol
Triple A Nomination Process
Webcast Agreement Form
 


Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499