Home      Administration
Administrative Region 8A

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Baseball
8A
Seed Date: 5/20/120
Thurs., May 21, 2020
Tues., May 26, 2020
Thurs., May 28, 2020
Tues., June 2, 2020
Thurs., June 4, 2020
(Champ. and "If"
Game)
Last Play Date: 6/5/20

High Seed
BSU/Sacred Heart
BSU
BSU
BSU
Dwight Kalvig
Blackduck H.S.
156 1st Street North East
PO Box: PO Box 550
Blackduck, MN 56630
218-835-4546 dlkalvig@paulbunyan.net
Brackets
 
Basketball
Boys
8A
Seed Date: 2/26/20
Fri., Feb. 28, 2020
Thurs., Mar. 5, 2020
Sat., Mar. 7, 2020
Mon., Mar. 9, 2020
Fri., March 13, 2020
Last Play Date: 3/14/20

PT - High Seed
PI-E-Hi Seed-W-UMC/NCTC
QF - REA (TRF)
SF - REA (TRF)
F - REA (TRF)
Ashley Hejlik
Ralph Engelstad Arena
525 Brooks Ave North PO Box 631
Thief River Falls, MN 56701
218-681-2183
fax 683-7246
ahejlik@citytrf.net
 
Basketball
Girls
8A
Seed Date: 2/19/20
Mon. Feb. 24, 2020
Thurs., Feb. 27, 2020
Sat., Feb. 29, 2020
Mon. March 2, 2020
Fri., March 6, 2020
Last Play Date: 3/7/20

PT - High Seed
PI-E-Hi Seed -W-UMC/NCTC
QF - REA(TRF)
SF - REA (TRF)
F - REA (TRF)
Ashley Hejlik
Ralph Engelstad Arena
525 Brooks Ave North PO Box 631
Thief River Falls, MN 56701
218-681-2183
fax 683-7246
ahejlik@citytrf.net
 
Football
69Man
Seed Date: 10/17/19
Tuesday, 10-22-19
Saturday, 10-26-19
Thursday, 10-31-19
Last Play Date:11-2-19

QF - High Seed
SF - High Seed
F - 12:30 p.m. Fargodome, Fargo
Mike Kolness
East Grand Forks H.S.
1420 4th Avenue NW
PO Box: PO Box 151
East Grand Forks, MN
mkolness@egf.k12.mn.us 56721
218-773-2405
Brackets
 
Football
89Man
Seed Date: 10/17/19
Tuesday, 10-22-19
Saturday, 10-26-19
Thursday, 10-31-19
Last Play Date:11-2-19

QF - High Seed
SF - High Seed
F - 3:00 p.m. Fargodome, Fargo
Kevin Kuznia
Stephen-Argyle Central H.S.
6th Street & School Ave.
Stephen, Mn. 56757
218-478-3314
Fax: 218-478-3537
kkuznia@sac.k12.mn.us
Brackets
 
Football
8A
Seed Date: 10/17/19
Tuesday, 10-22-19
Saturday, 10-26-19
Thursday, 10-31-19
Last Play Date:11-2-19

QF - High Seed
SF - High Seed
F - 5:30 p.m. Fargodome, Fargo
Jim Weinzierl
504 8th Street West
Park Rapids, Mn. 56470
218-616-0086
jimregion8@gmail.com

Brackets
 
Football
8AAA
Seed Date: 10/17/19
Tuesday, 10-22-19
Saturday, 10-26-19
Thursday, 10-31-19
Last Play Date:11-2-19

QF - High Seed
SF - High Seed
F - 8:00 p.m. Fargodome, Fargo,
John Schumacher
Park Rapids Area H.S.
401 Huntsinger Ave
Park Rapids, MN 56470
218-23706550
jschumacher@parkrapids.k12.mn.us
Brackets
 
Golf
Boys
8A
Tues., 5/19/20
Tues., 5/19/20
Tues. & Wed. 5-26 & 5-27


Last Play Date: 6/2/20
North Sub-section - Roseau
South Sub-section - Headwater's
Section - Bemidji T&C
Alyssa Konecne
Fosston HS
301 East 1st St
Fosston, MN 56542
(218) 435-1909
fax 435-6504
akonecne@isd601.org
 
Golf
Boys
8AA
Tues. 5-26-20
Wed., 5-27-20

Mon.&Tues. 6/1&2/20

Last Play Date: 6/2/20
North SS - Crookston- 10:00
South SS - Headwater's (Park Rapids) 9:00
Section - Bemidji T&C - 8:00
Roger Erickson
519 Kelly Creek Dr. NW
Baudette, Mn. 56623
(H)218-634-1940
(C)218-929-7749
rerickson531@hotmail.com
 
Golf
Girls
8A
Tues., 5/19/20
Tues., 5/19/20
Tues. & Wed. 5-26 & 5-27

Last Play Date: 6/2/20
North Sub-section - Roseau
South Sub-section - Headwater's
Section - Bemidji T&C
Alyssa Konecne
Fosston HS
301 East 1st St
Fosston, MN 56542
(218) 435-1909
fax 435-6504
akonecne@isd601.org

 
Golf
Girls
8AA
Tues., May 26, 2020
Wed., May 27, 2020

Mon.&Tues., 6/1&2/20

Last Play Date: 6/2/20
North SS - Bagley - 10:00
South SS - Headwaters (Park Rapids) 9:00
Section - Bemidji T&C - 8:00
Roger Erickson
519 Kelly Creek Drive NW
Baudette, Mn 56623
(H)218-634-1940
(C)218-929-7749
rerickson531@hotmail.com
 
Hockey
Boys
8A
Seed Date: 2/12/20
Tues., Feb. 18, 2020
Thurs., Feb. 20, 2020
Sat., Feb. 22, 2020
Thurs., Feb. 27, 2020
Last Play Date: 2/28/20

Play-in - High Seed
QF - High Seed
SF - TRF
F - TRF
Mke Biermaier
Lincoln HS
101 Knight Ave S
Thief River Falls, MN 56701
(218) 681-7140
fax 681-7141
mbiermaier@trf.k12.mn.us
 
Hockey
Girls
8A
Seed Date:2-3-20
Thurs., Feb. 6, 2020
Sat., Feb. 8, 2020
Thurs., Feb. 13, 2020
Last Play Date: 2/14/20

QF - High Seed
SF - Thief River Falls
F - Thief River Falls
Mike Biermaier
Lincoln HS
101 Knight Ave S
Thief River Falls, MN 56701
(218) 681-7140
fax 681-7141
mbiermaier@trf.k12.mn.us

 
Music
8A
Sub-29
Wed. Nov. 6, 2019
Mon., Feb. 24, 2020
Wed., April 8, 2020

Solo - Cass Lake-Bena
Ensem. - Blackduck
Band/Choir - Park Rapids

 
Music
8A
Sub-30
Mon., Nov. 4, 2019
Mon., March 9, 2020
Fri., March 27, 2020
Fri., April 3, 2020

Solo - U-H
Ensem. - Mahnomen
Band/Choir - Mahnomen
Honor Concert - Ada-Borup

 
Music
8A
Sub-31
Wed., Nov. 6, 2019
Wed. Feb. 12, 2020
Wed., March 18, 2020
Wed., April 22, 2020


Voc. Solo - Crookston - 12:00
Band/Choir - Crookston - 9:00
Voc. Ens. - EGF - 12:00
Inst. Solo/Ens. - EGF - 9:00


 
Music
8A
Sub-32
Wed., Nov. 13, 2019
Thurs., Nov. 14, 2019
Tues., Feb. 25, 2020
Tues. March 3, 2020
Tues., March 10, 2020
Tues., March 24, 2020
Tues., March 31, 2020

Solo (E) - LOW
Solo (W) - Kittson
Choir (E) - Badger
Choir (W) - Tri-County
Band (E&W) - Kittson
Inst.. Ens. - Warroad
Voc. Ens. - Roseau

 
One Act Play
8A
Sub-Section Sign-up
Pay by: 12/1/19
Fri., Jan. 24, 2020
Thur., Jan. 23, 2020
Sat., Jan, 25 2020
Sat., Jan. 25, 2020
Sat., Feb. 1, 2020
Last Play Date: 2/1/2020


Sub-29 - Win-E-Mac - 4:30
Sub-30 - Ada-Borup - 4:00
Sub-31 - Sacred Heart - 10:00
Sub-32 - LOW - 10:00
Section 8A - Crookston 10:00 a.m.
Greg Garmen
Crookston H.S.
402 Fisher Avenue
Crookston, MN 56716-2099
218 281-2144
greggarmen@isd593.org
 
Softball
Girls
8A
Seed Date: 5/17/20
Tues., May 19, 2020
Thurs., May 21, 2020
Tues., May 26, 2020
Thurs., May 28, 2020
Last Play Date: 5/29/20

High Seed
Twin Valley/LOW
Twin Valley
Twin Valley
Brad Dunham
Ulen-Hitterdal H.S.
27 2nd Street NW
PO Box: PO Box 389
Ulen, MN 56585
218-584-5151
bdunham@ulenhitterdal.k12.mn.us
Brackets
 
Speech
8A
Tues., March 31, 2020
Tues., March 24, 2020
Sat., March 28, 2020
Tues., April 7, 2020
Last Play Date: 4/11/20
Sub-29 @ Cass Lake - 11:00
Sub-30 @ DGF - 3:30
Sub-31 @ RLCC - 10:00
Section 8A @ Fosston - 12:30
Stewart Wilson
W-H-A High School
301 4th Street Box 4000
Walker, Mn. 56484
218-547-4368
swilson@wha.k12.mn.us
 
Swimming and Diving
Girls
8A
Fri-Sat., Nov. 8&9, 2019
Last Play Date: 11/9/19
Grand Rapids H.S. Anne Campbell
Grand Rapids H.S.
800 Conifer Drive
Grand Rapids, MN 55744
218-327-5766
acampbell@isd318.org
 
Tennis
Boys
8A
Seed Date: 5/13/20
Mon., May 18, 2020
Tues., May 19, 2020
Wed., May 20, 2020

Last Play Date:
May 27, 2020

Team - EGF H.S.
Ind. Play-in matches - EGF
Ind. & Dbls - EGF
Scott Koberinski
Scott Koberinski
218-773-2405
skoberinski@egf.k12.mn.us

Brackets
 

Tennis
Girls
8A
Seed Date: 10/4/19
Thurs., Oct. 10, 2019
Fri., Oct. 11, 2019
Sat., Oct. 12, 2019


Team - Courts Plus - Fargo
Ind. & Doubles - Cts Pls-Fargo
Ind. & Doubles - Courts Plus - Fargo
Barb Thomason
13660 Co. Rd. 18
Park Rapids, Mn.
218-732-9313
bjc@unitelc.com
Brackets
 

Track and Field
Boys
8A
Thur., May 21, 2020
Thur., May 21, 2020
Thur., May 21, 2020

Saturday, May 30, 2020
Last Play Date: 5/30/20
Sub 29 - Bagley
Sub 30 - Ada-Borup
Sub 31 - TRF

Section - Park Rapids
Jeremy Nordick
Park Rapids Area H.S.
401 Huntsinger Ave
Park Rapids, MN 56470
218-237-6550
jnordick@parkrapids.k12.mn.us
 
Track and Field
Girls
8A
Thur., May 21, 2020
Thur., May 21, 2020
Thur., May 21, 2020

Saturday, May 30, 2020
Last Play Date: 5/30/20
Sub 29 - Bagley
Sub 30 - Ada-Borup
Sub 31 - TRF

Section - Park Rapids
Jeremy Nordick
Park Rapids Area H.S.
401 Huntsinger Ave
Park Rapids, MN 56470
218-237-6550
jnordick@parkrapids.k12.mn.us
 
Visual Arts
8A
(E) - Wed., March 18, 2020
(W) - Wed., April 8, 2020
(E) Mary Hanson - Fosston

(W) Greg Garmen - Crookston

(E)Mary Hanson
Fosston H.S.
301 East 1st Street
Fosston, MN 56542
218-435-1909
mhanson@isd601.org
(W)Greg Garmen
Crookston H.S.
402 Fisher Ave.
Crookston, Mn. 56716
218 281-2144
greggarmen@isd593.org
 
Volleyball
Girls
8A
Seed Date: 10/16/19
Mon., Oct. 21, 2019
Thur., Oct. 24, 2019
Fri., Oct. 25, 2019
Tues., Oct. 29, 2019
Friday, Nov. 1, 2019
Last Play Date:11-2-19

PT - High Seed
Play-in - High Seed
QF - High Seed
SF - Bagley H.S.
F - UMC
Stephanie Helgeson
U of M - Crookston
Lysaker Gymnasium
Crookston, MN 56716
218-281-8422
Helgeson@mail.crk.umn.edu
Brackets
 
Wrestling
8A
Seed Date: 2/7/2020
TEAM -
QF - Tues., Feb. 11, 2020
SF & F - Fri. Feb. 14,
2020


Last Play Date: 2/15/20



High Seed

Fertile-Beltrami H.S.
Chad Hitchen
Fertile-Beltrami H.S.
210 S Mill Street
Fertile, MN 56540-0648
218-945-6953
chitchen@isd599.org
 
Wrestling
8A
INDIVIDUAL -
Fri & Sat., Feb. 21 &
22, 2020

Last Play Date: 2/22/20

Crookston H.S.
Greg Garmen
Crookston H.S.
402 Fisher Avenue
Crookston, MN 56716-2099
218 281-2144
greggarmen@isd593.org
 
 
Region 8 A Secretary
Jim Weinzierl
504 W. 8th Street
Park Rapids, MN 56470
218-732-8495 (H)
218-616-0086 (C) (W)
jimregion8@gmail.com

Region Files
8A Handbook - Activity Info - 2019-2020
8A Handbook - Admissions, Fee, Compensation - 2019-2020
8A Handbook - Brackets - 2019-2020
8A Handbook - Policies - 2019-2020
8A Minutes - 12-4-2018
8A Minutes - 2-6-2019
8A Minutes 10-2-2019
8A Minutes 5-1-2019
8A Minutes 8-7-2019
8A Music, OAP, VA Judges Contract
8A Officials Contract
8A Organizational Minutes 8-7-2019
8A Orientation Minutes 8-7-2019
8A Speech Handbook
8A Speech Judges Contract
MSHSL Emergency Medical Protocols
MSHSL Transfer of Care
 


Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499