Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Elk River High School        (11-1-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Rylen Keoraj K 10
2 Beau Ruby QB 12
3 Joe Nordstrom RB 12
4 Kyle Brooks RB 12
5 Zach Stroh QB 12
6 Christian McAlpine K 12
7 Matthew Beaudry RB 9
7 Nick Jung QB 11
8 Ryan Wilson RB 11
9 Bobby Heinzen RB 12
10 Christian Williams TE 12
11 Brandon Ramert RB 10
12 Nolan Blake QB 11
13 Cade Osterman QB 9
13 Carter Behne RB 12
14 Mark Thole TE 12
15 Ellis Donat RB 11
16 Maverick Almich QB 10
17 Dylan Langley QB 10
18 Scott Jussila QB 11
19 Gavin Carlson RB 10
20 Carter Rinehart RB 10
21 Colton Strain TE 11
21 James Owens RB 9
22 Rahim Avery RB 11
23 Albis Almanzar RB 12
24 Trinity Blood RB 11
25 Myles Gordon RB 9
25 Carter Otto RB 11
26 Austin Ramert RB 10
27 Joe Jusczak RB 10
28 Dylan Ball RB 11
29 Dylan Matykiewic RB 10
30 Micah Olson RB 12
31 Cruise Clay RB 10
32 Jack Sumstad RB 10
33 Shane Rademacher RB 10
34 AJ Khaochonethan RB 12
35 Darioh Ballsidya RB 9
35 Austin Kaiser-Joly RB 12
36 Luke Voigt RB 9
36 Nicklaus Gill TE 12
39 Luke Daleiden RB 9
40 JR Hale TE 11
44 Elijah Bicek TE 12
45 Tony Kutzer TE 12
47 Tanner Greenwell TE 10
50 Railin Gonzalez OL 10
51 Derek Fromm OL 11
52 Cooper Oudekerk OL 11
53 Silas Close OL 12
55 Carter Oestreich OL 10
56 Brayden Frank OL 10
57 Jordan Rose OL 10
58 Jessie Hickman OL 10
59 Boyd Peltonen OL 10
60 Emmanuel Tarplah OL 11
62 Carter Hasbrook OL 10
63 Bjorn Sheils OL 11
64 Jake Cunningham OL 12
65 Seth Hopkins OL 12
66 Daniel Yogei OL 9
66 Ryley Erickson OL 11
68 Tony Hanson OL 10
68 Tristan Hill OL 9
71 Jack Lachmiller OL 9
71 Cody Newhouse OL 12
72 Luke Gintz OL 10
74 Eric Andersen OL 9
74 Alex Skoog TE 12
75 Quinten Hidde OL 11
76 Hunter Nething OL 9
77 Brad Nelson OL 12
78 Ty Mansfield OL 9
78 Alejandro Rydberg OL 12
80 Tyler Hudson TE 12
81 Treuton Erickson TE 11
82 John Peterson TE 11
84 John Lassila TE 9
89 Sebastian Santor TE 12
Schedule
8/29/2019Brainerd 57 - 0 W
9/6/2019Buffalo 46 - 37 W
9/13/2019St. Francis42 - 36 W
9/20/2019Andover 34 - 28 W
9/27/2019Chisago Lakes36 - 8 W
10/4/2019Cambridge-Isanti61 - 30 W
10/11/2019Monticello40 - 20 W
10/16/2019Rogers36 - 40 L
10/22/2019Sauk Rapids-Rice34 - 23 W
10/26/2019Rogers20 - 14 W
11/1/2019Robbinsdale Armstrong32 - 29 W
11/9/2019Moorhead58 - 55 W
11/16/2019St. Thomas Academy0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Steve Hamilton
steven.hamilton@isd728.org
(763) 241-3400 ext. 2220
Assistant Coach:
Marvin Johnson, Mike Breyen, Ben Gustafson, Ryan Lapointe, Corey Collins, Chad Westberg, Aaron Osterman, Mike Miller
Mike Cross, Luke Nowinsky, Dan Kohler, Eric Klaers, Brad Olson, Matt Stueber, Jeremy Digiovanni, Alex Sears, Dan Lachmiller
Student Manager:
Ella Anderson, Izzy Bantz, Emma McCort
Joel Dubay, Maddie, Emma Bobick

State Tournament
November 7-30, 2019
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 6AAAAA Tournament
    Seed - Wednesday -
    October 21, 2020 (QRF)

    QF - Tuesday - October
    27, 2020

    SF - Saturday - October
    31, 2020

    Final - Friday - November
    6, 2020


    QF - 7 pm @ High Seed

    SF - @ High Seed - 3 pm

    Final - 7 pm @ Buffalo
  •  
  • Brackets

    North Central Blue Standings
    Elk River 6-1-0
    Cambridge-Isanti 5-3-0
    Monticello 4-3-0
    Rogers 0-0-0
    Andover 0-0-0
    Chisago Lakes 0-1-0
    Buffalo 0-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2020 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499