Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Dilworth-Glyndon-Felton H.S.        
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Drew Coalwell WR 12
3 Payton Doran QB 11
4 Elijah Gallagher WR 10
5 Carter Kohler HB 12
6 Jacob Ewen TE 12
7 Zach McFarland WR 11
8 Bradyn Steen WR 12
9 Ian Mickelson WR 11
10 Brodie Strand HB 10
11 Aiden Leach QB 12
12 Jacob Strand WR 12
13 Chad Larson QB 10
14 Mason Kerr QB 10
15 Owen Leach WR 9
16 Carter Bohn TE 12
17 Logan Johnson FB 10
18 Kaden Altobelli HB 10
20 Justin Wang HB 11
21 Brady Winter HB 12
22 Logan Tucker HB 12
23 Dawson Zutz WR 11
24 Ethan John WR 12
25 Brandon Watt HB 11
26 Colby Schreiber WR 11
27 Nic Sapa HB 11
28 Donovan Verdi HB 10
30 Aiden Jutenen TE 11
31 McKale Pierson HB 10
32 Cade Sogge FB 12
33 Holden Tweten HB 11
35 Brandt Wyland HB 10
36 Gabe Backes WR 11
40 Derek Poehls WR 10
42 Ben Edeen TE 12
44 Logan Bitker TE 10
45 Lucas Houska HB 10
48 Shane Blake TE 11
52 Carter Steen OG 12
55 Preston Johnson OG 11
63 Tristen Olson OT 12
66 Ian Nash OG 12
67 Mason Ewen C 11
68 Ben Ellenbaum OT 11
70 Mason Jenstead OT 11
71 Casey Johnson OG 10
72 Braedon Stebleton OG 10
73 Lane West OG 12
74 Levi Skjerven OT 12
75 Carter Schmidt OG 12
76 Hunter Fischer OG 11
78 Ryan Heiberg OT 11
79 Blake Cota C 11
80 Alex Wallin TE 11
81 Keaton Ring K 12
83 Jordan Summers HB 9
86 Jayce Lammers WR 10
88 Mason LePard TE 11
Schedule
No games have been entered








Head Coach:
Anthony Soderberg
asoderberg@dgf.k12.mn.us
218-477-6804
Assistant Coach:
Jesse Barnacle, Bryant Bergeson, Davey Kosen
Todd Bergeson, Jason Sunde, Tony Reno
Student Manager:
Zachary Pelkey, Aaron St. Claire, Damon Magney

State Tournament
November 7-30, 2019
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Seed Date: 10/22/20
    Tuesday, 10-27-20
    Saturday, 10-31-20
    Thursday, 11-5-20
    Last Play Date:11-6-20

    QF - High Seed
    SF - High Seed
    F - 5:30 p.m. Fargodome, Fargo,
  •  
  • Brackets

    Midwest Red Standings
    Detroit Lakes 7-0-0
    Fergus Falls 4-3-0
    Pequot Lakes 3-3-0
    Perham 1-0-0
    East Grand Forks 1-3-0
    Thief River Falls 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2020 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499