Home      Administration
  Soccer, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Elk River High School        (8-7-0)
red.gif
white.gif
2019 Boys' Soccer

Activity Administration:
 Online Rules Meetings and Officials Exams begin on August 5, 2019 and must be completed by August 21, 2019
 Start of Practice: August 12, 2019
 Maximum number of Contests: 16
 First Available Contest Date: August 22, 2019
 Player Participation Limit:
   Daily Limit: None
   Season Limitation: No more than 45 halves per season.
 <...More

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Ray Sizen G 11
1 Sam Binsfeld G 12
3 Sam Lillestrand M 10
4 Tyson Dusosky D 12
5 Tanner Antilla D 12
7 Amos Gborie F 10
8 Jackson Danielowski A 12
9 Marcos Maldonado D 11
10 Jaxson Stephan M 12
11 Jace Donnelly M 12
12 Parker Mathewson M 10
13 Danny Riley A 12
15 Issac Kraft D 10
16 Gabe Rodman M 11
17 John Gannon D 12
19 Adam Benolkin A 12
20 Noah Benson M 10
21 Greg Hanegraaf A 11
22 Blake Benson A 10
23 Austin Eirich D 11
24 Derek Aasheim M 11
25 Ryan Wingard D 10
Schedule
8/24/2019Buffalo 4 - 1 W
8/27/2019Totino Grace4 - 3 W
8/29/2019St. Michael Albertville2 - 1 W
9/3/2019Champlain Park1 - 6 L
9/5/2019Blaine 2 - 3 L
9/7/2019St. Cloud Tech0 - 6 L
9/10/2019Coon Rapids2 - 0 W
9/12/2019Anoka 3 - 1 W
9/14/2019Andover 1 - 2 L
9/17/2019Armstrong2 - 1 W
9/19/2019Park Center1 - 5 L
9/23/2019Spring Lake Park0 - 3 L
9/28/2019Rogers2 - 0 W
10/1/2019Osseo HS4 - 1 W
10/3/2019Centennial 1 - 2 L

Full Schedule
Head Coach:
Ryan Servaty
ryanservaty@yahoo.com
(320) 266-3224
Assistant Coach:
Cody Christ
Derrick Dorholt
Jake Holbrook
Student Manager:
Marcos Zelaya

State Tournament
October 22-31, 2019
Various Sites/U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Seeding -Sunday
    - October 11, 2020
    (Coaches
    vote)

    Tuesday - October 13,
    2020 - QF

    Thursday - October 15,
    2019 (SF)

    Wednesday - October 21,
    2020 (Finals)
    Home Site 1st Round - QF - SF - 7 PM

    Finals @High Seed - 7:00 pm
  •  
  • Brackets

    Northwest Suburban Standings
    Centennial 9-3-1
    Blaine 8-4-1
    Maple Grove 8-5-0
    Rogers 7-1-1
    Elk River 6-6-0
    Champlin Park 4-1-0
    Osseo 2-4-0
    Coon Rapids 1-11-1
    Anoka 1-0-0
    Totino-Grace 0-0-0
    Robbinsdale Armstrong 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2020 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499