Home      Administration
  Soccer, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Cloud Apollo High School        (13-2-2)
red.gif
white.gif
2019 Boys' Soccer

Activity Administration:
 Online Rules Meetings and Officials Exams begin on August 5, 2019 and must be completed by August 21, 2019
 Start of Practice: August 12, 2019
 Maximum number of Contests: 16
 First Available Contest Date: August 22, 2019
 Player Participation Limit:
   Daily Limit: None
   Season Limitation: No more than 45 halves per season.
 <...More

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Sakaria Saleban A 11
2 Abdimalik Abdullahi A 10
3 Blake Keller M 12
4 Ali Arab A 9
5 Mohamed Mohamed D 12
6 Abdulkadar Hassen D 12
7 Nasteh Ahmed A 11
8 Ethan Andersen A 11
9 Neim Salah A 9
10 Hanad Osman A 12
11 Abduwasa Abdullahi A 12
12 Shukri Omar M 9
13 Andrew Thiesen M 12
14 Ayanle Shukri A 11
15 Peter Olson A 12
17 Jhonatan Villalta M 12
18 Nicholas Matanich M 8
19 Ahmed Hassan A 12
21 Abdulle Arab D 9
23 Nicollo Klinger M 11
24 Sajeed Quansah A 11
25 Zack Schiltz A 12
96 Win Koering G 11
99 Calvin Walters G 11
Schedule
No games have been entered








Head Coach:
Chad Keller
chadsfishin@yahoo.com
320-980-0055
Assistant Coach:
Gift
Khaled Al-Awamie
Ryan Blommer
Student Manager:
Abdulle Arab
Nicholas Matanich

State Tournament
October 22-31, 2019
Various Sites/U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seeding - Wednesday, Oct. 7, 2020


    Rd 1 - October 8, 2020

    Rd 2 - October 10, 2020

    Rd 3 - October 13, 2020

    QF RD - October 15, 2020


    Monday - October 19,
    2020
    (SF)

    Thursday - October 22,
    2020
    (Final)
    Separate North and South

    Rd 1 - #9 @ #8, #10 @ #7

    Rd 2 - 8/9 winner @ #5,
    7/10 winner @ #6

    Rd 3 - 5/8/9 winner @ #4,
    6/7/10 winner @ #3

    QF Rd - 4/5/8/9 winner @ #1,
    3/6/7/10 winner @ #2

    SF Rd- QF winners @ High Seed

    Finals @ Brainerd High School - Time TBD
    North vs. South
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    St. Cloud Apollo 10-0-2
    Willmar 4-1-1
    Rocori 3-5-1
    St. Cloud Tech 2-1-1
    Brainerd H.S. 2-0-0
    Sartell-Saint Stephen 2-1-0
    Sauk Rapids-Rice 1-2-0
    Alexandria Area 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2020 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499