Home      Administration
  Tennis, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Eastview High School        (8-6-0)
red.gif
white.gif
2019 Girls' Tennis

Activity Administration:
 Online Rules Meetings begin on July 29, 2019 and must be completed by August 14, 2019
 Start of Practice: August 12, 2019
 Maximum number of Contests: 16
 First Available Contest Date: August 15, 2019
 Player Participation Limit:
   Daily Limit: None
   Season Limitation: None
&n...More

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Abboud, Sydney 10
0 Ahmmed, Tazanna 10
0 Alkexander, Kensington 11
0 Anderson, Madeleine 11
0 Anderson, Sophia 10
0 Arndtsen, Grace 9
0 Aziz, Safiyyah 9
0 Bryant, Georgia 9
0 Buffie, Kirsten 12
0 Cheekati, Rashmika 12
0 Chen, Jamie 12
0 Christian, Kayla 8
0 Dayton, Renae 9
0 Duggirala, Harita 12
0 Dye, Angel 12
0 Dye, Faith 9
0 Ehrnreiter, Emma 11
0 Franzen, Brooke 9
0 Fulford, Ellie 11
0 Hermann, Molly 11
0 Holmes, Emma 12
0 Jordheim, Macy 10
0 Kshetrapal, Amisha 11
0 Kuhn, Stephanie 9
0 Laplant, Sadie 9
0 Larson, Ella 10
0 Larson, Hannah 12
0 Massmann, Madison 11
0 McLendon, , Moriah 12
0 Melville, Payton 11
0 Nelson, Sierra 11
0 Nyamari, Juliet 10
0 Plitzkow, Alexis 11
0 Reddy, Sanjana 12
0 Rice, Lauren 11
0 Rohlwing, Hailey 12
0 Ross, Elizabeth 9
0 Ryan, Molly 12
0 Sahota, Sophia 12
0 Schwartz, Laney 9
0 Shah, Maira 9
0 Spade, Lillian 10
0 Svenningsen, Mia 9
0 Szumylo, Madison 11
0 Tesfaye, Liya 9
0 Venkatasubramani, Jeyasri 10
0 Wachungtsang, Sherab 10
0 Wachungtsang, Thutop 8
0 Waldroff, Lauren 11
0 Ward, Olivia 11
0 Weinberg, Olivia 11
0 Young, Karin 10
0 Zenebe, Amen 11
Schedule
No games have been entered








Head Coach:
Jeff Olsen
jeff.olsen@cbburnet.com
612-802-4929
Assistant Coach:
Dawn Hanson
Melissa Barry
Tony Olsen

State Tournament
October 22-25, 2019
Baseline Tennis Ctr-AA; Reed-Sweatt Tennis Ctr-A
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    2020
    Team Round 1 (High
    Seed) Tuesday, Oct 6
    Team QF (High Seed)
    Thurs, Oct 8;
    Mon,Oct 12,
    SF: Tuesday, Oct 13
    Finals Wednesday, Oct 14
    rain dates: Friday 10/9, Saturday, 10/10
    Ind's Monday 10/19 8:00 am - 2:00 pm Lakeville Lifetime
    Tuesday, 10/20, 12:00 pm - 4:00 pm QF/SF, Lakeville Lifetime; Wednesday, 10/21, 2:00 pm -4:00 pm F/3rd/True Second, Lakeville LIfetime
    First 2 rounds & QF: High Seed
    SF: High Seed
    Finals: Lifetime 98th Street -Bloomington
    Individuals: Lakeville LIfetime





  •  
  • Brackets

    South Suburban Standings
    Prior Lake 9-0-0
    Eastview 7-3-0
    Lakeville South 5-1-0
    Eagan 5-4-0
    Apple Valley 4-5-0
    Shakopee 2-3-0
    Rosemount 2-4-0
    Lakeville North 0-0-0
    Burnsville 0-0-0
    Farmington 0-9-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2020 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499