Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Lake Park-Audubon        (2-6-0)
red.gif
white.gif
2019 Football

Activity Administration:
 Online Rules Meetings and Officials Exams begin on August 5, 2019 and must be completed by August 28, 2019
 Start of Practice: August 12, 2019 (1 week of conditioning followed by two weeks of practice)
 Maximum number of Contests: 9 (Includes first round of Section play)
 Player Participation Limit:
   Daily Limit: An individual player may not parti...More

Varsity Roster
# Name Pos Grade
4 Kaden Beske QB 9
5 Nick Rivers RB 12
7 Zack Cole QB 11
11 Brayden Ecker QB 10
12 Grant Briard QB 12
14 Cody Wolfswinkel WR 12
15 Ty Gullard TE 9
20 Jackson Bertram RB 10
22 Xavier Strehlow RB 10
25 Kamron Smith RB 10
31 Alex Francis RB 9
32 Matt Rabideaux RB 9
33 Travis Wetli RB 9
37 Tyler Sandland RB 9
38 Ben Rabideaux RB 12
41 Brody Chilton TE 9
43 Zeke Noel RB 9
46 Marc Pederson TE 9
51 Caleb Dyrud OL 10
52 Landon Gillespie OL 9
54 Dillon Groeneweg OL 11
55 Jacob Beaudine-Schlick OL 12
56 Troy Hiemenz OL 10
58 Brody Braseth OL 9
59 Wyatt Musolf OL 10
62 Jaeden Francis OL 10
64 Sam Bestge OL 9
65 Jaiden Disse OL 12
66 John Jacobson OL 11
70 Devin Arthur OL 9
72 Tyler Jacobson OL 9
73 Carston Hamre OL 10
77 Henry Jaster OL 12
79 Michael Pederson OL 12
80 Shawn Skjold RB 12
81 Hayden Groeneweg TE 10
82 Zach Francis TE 11
84 Riley Lefebvre TE 10
85 Caden Ehlers TE 10
86 Trent Bjerke WR 10
87 Justin Wetli RB 12
Schedule
8/29/2019Underwood 6 - 46 L
9/6/2019Ada Borup 6 - 42 L
9/13/2019Fosston 35 - 8 W
9/20/2019New York Mills H.S27 - 43 L
9/27/2019Polk County West8 - 40 L
10/4/2019Red Lake County Central0 - 42 L
10/11/2019Mahnomen-Waubun12 - 40 L
10/16/2019Red Lake 65 - 0 W

Full Schedule
Head Coach:
Brian Robertson
brobertson@lpa.k12.mn.us
218-325-0754
Assistant Coach:
Connor Waselk
Eli Beachy
Quean Smith

State Tournament
November 7-30, 2019
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 6A Tournament
    10-27-20201/4 finals
    10-31-2020 Semi finals
    11-6-2020 Finals10-22-
    2019 1/4 finals
    10-26-2019 Semi finals
    11-1-2019 Finals
    Higher Seeds &
    Fargodome
  •  
  • Brackets

    Northwest West Standings
    Mahnomen/Waubun Thunderbirds 6-0-0
    Red Lake County Rebels 4-3-0
    Polk County West 2-2-0
    Fertile-Beltrami 1-1-0
    Badger/GB-MR 0-0-0
    Ada-Borup 0-0-0
    Lake Park-Audubon 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2020 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499