Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Badger High School        (0-0-0)
** This team is a cooperative sponsorship between:
red.gif
white.gif
2019 Football

Activity Administration:
 Online Rules Meetings and Officials Exams begin on August 5, 2019 and must be completed by August 28, 2019
 Start of Practice: August 12, 2019 (1 week of conditioning followed by two weeks of practice)
 Maximum number of Contests: 9 (Includes first round of Section play)
 Player Participation Limit:
   Daily Limit: An individual player may not parti...More

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Trey Nichols TB 11
2 Garrett Undeberg WR 11
3 Gabe Warne WR 9
4 Dylan VonEnde WR 9
5 Brandon Brazier RB 10
6 Zach Blawat QB 9
7 Andy Dostal HB 12
9 Moses Creekmore OG 9
10 Aven Augustson TE 10
11 Kasen Swenson QB 11
16 Gage Creekmoore TE 12
18 Kobe Dallager QB 10
20 Brennen Collins OG 9
21 Dillon Foss TE 11
23 Dade Melby HB 12
24 Max Utter WR 12
25 Kaden Opdahl TE 12
30 Michael Chaplinski RB 11
33 Morgan Praska TE 12
35 Ethan Waage HB 10
40 Mason Scharf TE 9
44 Aaron Westling C 11
50 Cody Brandon OG 11
51 Dawson Beito C 11
52 Kai Melby OG 9
53 Zach Evans OL 12
54 Blaine Olson OG 10
55 Jacob Bergsnev OG 12
65 Cauy Hasbrock OG 10
70 Jory Bronson OG 11
71 Kyle Stauffenecker C 12
73 Joe Dezellar OG 12
75 Nathan Waage C 10
81 Jonah Creekmore TE 9
82 Noah Warne QB 11
88 Levi Lego OG 11
Schedule
8/29/2019Fertile-Beltrami0 - 0
9/6/2019Marshall County Central0 - 0
9/13/2019Stephen/Argyle Central0 - 0
9/20/2019Warren/Alvarado/Oslo0 - 0
9/27/2019Kittson Central 0 - 0
10/4/2019Norman County East0 - 0
10/10/2019Grygla/Goodridge0 - 0
10/15/2019Clearbrook-Gonvik0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
John Lee
jlee@greenbush.k12.mn.us
218-782-2232
Assistant Coach:
Bryan Modahl
Jeremy Swenson
Mike Coltom
Student Manager:
Emma VonEnde, Kennedy Truscinski
Jamee Foss, McKayla Housey

State Tournament
November 7-30, 2019
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 10/22/20
    Tuesday, 10-27-20
    Saturday, 10-31-20
    Thursday, 11-5-20
    Last Play Date:11-6-20

    QF - High Seed
    SF - High Seed
    F - 8:00 p.m. Fargodome, Fargo
  •  
  • Brackets

    Northwest West Standings
    Mahnomen/Waubun Thunderbirds 6-0-0
    Red Lake County Rebels 4-3-0
    Polk County West 2-2-0
    Fertile-Beltrami 1-1-0
    Badger/GB-MR 0-0-0
    Ada-Borup 0-0-0
    Lake Park-Audubon 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2020 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499