Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Red Lake County Central        (4-3-0)
** This team is a cooperative sponsorship between:
red.gif
white.gif
2019 Football

Activity Administration:
 Online Rules Meetings and Officials Exams begin on August 5, 2019 and must be completed by August 28, 2019
 Start of Practice: August 12, 2019 (1 week of conditioning followed by two weeks of practice)
 Maximum number of Contests: 9 (Includes first round of Section play)
 Player Participation Limit:
   Daily Limit: An individual player may not parti...More

Varsity Roster
# Name Pos Grade
10 Zak Kennett HB 11
11 Blane Schmitz QB 10
12 Fred Landman IV HB 12
14 Derek Peterson QB 12
15 Brett Anderson QB 9
16 Andrew Johnson QB 11
17 Ty Kennett HB 10
21 Carter Williams HB 11
23 Damon Ferguson HB 9
25 Zach Benson HB 12
27 Carson Erickson HB 9
28 Gerald Melin TE 9
30 Carson Lambert TE 9
31 Gunnar Sandeen TE 9
32 Chris Longtin HB 12
33 Tyler Eskeli HB 10
40 Bailey Hince HB 11
42 Hayden Cardinal TE 12
43 Trent Goulet TE 12
44 Paul DeHate TE 10
45 Brayden Swendra TE 11
50 Jackson Hoefer C 9
52 Isaiah Aquino OG 11
54 Shea Labrecque OT 10
55 Jed Dedun C 10
60 Tyler Hanson OT 12
61 George Duden OT 11
62 Oscar Duden OG 9
63 Marcelo Bravo OG 9
64 Matthew Renner OT 9
65 Logan Klipping OT 12
72 Gunnar Thompson OG 12
74 Kaydon Kenfield OG 12
75 Noah Hanson OG 10
76 Jordan Kasprowicz C 11
77 Zach Howard OG 11
78 Isiah Olson OT 11
80 Wakley Bryl TE 11
Schedule
8/29/2019Red Lake 50 - 0 W
9/6/2019Polk County West8 - 32 L
9/13/2019Mahnomen-Waubun14 - 37 L
9/20/2019Cass Lake-Bena47 - 6 W
9/27/2019Fosston56 - 8 W
10/4/2019Lake Park-Audubon42 - 0 W
10/11/2019Ada-Borup West16 - 33 L
10/16/2019Breckenridge0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Brian Remick
bremick@rlfedu.org
(218)253-2161
Assistant Coach:
Kory Baril
Seth Schmitz
Trevor Page
Student Manager:
Grace Harmoning
Kayla Hartmann

State Tournament
November 7-30, 2019
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 10/22/20
    Tuesday, 10-27-20
    Saturday, 10-31-20
    Thursday, 11-5-20
    Last Play Date:11-6-20

    QF - High Seed
    SF - High Seed
    F - 8:00 p.m. Fargodome, Fargo
  •  
  • Brackets

    Northwest West Standings
    Mahnomen/Waubun Thunderbirds 6-0-0
    Red Lake County Rebels 4-3-0
    Polk County West 2-2-0
    Fertile-Beltrami 1-1-0
    Badger/GB-MR 0-0-0
    Ada-Borup 0-0-0
    Lake Park-Audubon 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2020 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499