Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Rush City High School        (2-0-0)
red.gif
white.gif
2019 Football

Activity Administration:
 Online Rules Meetings and Officials Exams begin on August 5, 2019 and must be completed by August 28, 2019
 Start of Practice: August 12, 2019 (1 week of conditioning followed by two weeks of practice)
 Maximum number of Contests: 9 (Includes first round of Section play)
 Player Participation Limit:
   Daily Limit: An individual player may not parti...More

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Brandon Gullerud TE 12
3 Mitch Mell QB 11
5 Lucas McFee HB 10
7 Anthony Hermanson FB 12
8 Hunter Hermanson FB 12
10 Sandon Stepp QB 12
14 Nolan Anderson QB 9
15 Ashton Langworthy TE 12
16 Zeth Hahn HB 11
17 James Reichkitzer HB 11
18 Caleb Johnson QB 10
20 Andrew Thole FB 9
22 Isaac Erdman HB 11
23 Will Campbell TE 10
24 Jamari Hester HB 10
25 Hunter Sykes HB 12
26 John Rakowiecki HB 11
27 Bodie Swanson HB 12
28 Jack Ferris HB 12
33 Clayton Sparrow FB 12
34 Shaun Archambault HB 9
37 Jacy DominguezPerrin HB 11
40 Landon Umbreit HB 9
44 William Nightengale HB 9
51 Joe Reichkitzer OL 11
52 Brock Diedrich OL 10
53 Ty Stepp OL 10
54 Daniel Mielke OL 12
55 Nick Medina OL 10
56 Kobe Sybrant OL 11
57 Mason Nahl OL 11
58 Chase O'Flanagan OL 9
59 Kaiden VanDanacker OL 10
61 Jaiden Koecher OL 12
62 Landon Mold OL 9
65 Montgomery Palmer OL 10
66 Carson Fessenden OL 10
68 Luke Flaten OL 11
76 Lucas Logue OL 9
79 Hunter Fuller OL 9
81 Kaden Gorman TE 9
88 Anthony Daas TE 9
89 Logan Ouradnick HB 12
Schedule
No games have been entered








Head Coach:
Joe Lattimore / Mike O'Donnell
jlattimore@rushcity.k12.mn.us
320-358-4724
Assistant Coach:
Brody Bakken
Jeremiah Friday
Nicholas Oeltjen
Student Manager:
Anna Bush, Maggie Roth, Grace Folkema
Taylor Anderson, Amelia Thompson

State Tournament
November 7-30, 2019
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 4AA Tournament
    Oct. 22, 26, Nov. 1, 2019
    High Seed and finals @
    Monticello HS- 5 pm.
  •  
  • Brackets

    Northeast Silver Standings
    Deer River 6-1-0
    North Woods 0-0-0
    Mesabi East 0-0-0
    Barnum 0-0-0
    Chisholm 0-0-0
    Hinckley-Finlayson 0-0-0
    Braham 0-0-0
    Rush City 0-0-0
    East Central 0-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499