Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Sauk Rapids-Rice High School        (4-6-0)
red.gif
white.gif
2019 Girls' Volleyball

Activity Administration:
 Online Rules Meetings and Officials Exams begin on August 5, 2019 and must be completed by August 21, 2019
 Start of Practice: August 12, 2019
 Maximum number of Contests: 17
 First Available Contest Date: August 22, 2019
 Player Participation Limit:
   Daily Limit: No more than 5 games per day.
   Exceptions listed in More

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Kieryn Hirdler S 10
3 Justus Floren MH 11
4 Emry Godwin DS 12
5 Tara Butkowski DS 12
6 Maddie Fuls RH 12
7 Emma Hanson S 12
8 Cora Weirens OH 12
9 Hailee Cullen OH 10
10 Lexi Helmin MH 9
11 Morgan Eggert MH 9
19 Alyssa Blais LI 12
20 Sophia Rothstein RH 10
23 Darci Peterson MH 10
24 Dalicia Philavanh OH 12
29 Kaitlyn Lewis OH 12
Schedule
8/27/2019Willmar0-3 L
8/29/2019Moorhead 0-3 L
9/3/2019Rocori3-1 W
9/5/2019Brainerd 0-3 L
9/10/2019Alexandria1-3 L
9/12/2019Fergus Falls3-1 W
9/17/2019Apollo 3-2 W
9/24/2019Sartell0-3 L
9/26/2019St. Cloud Tech3-0 W
10/1/2019Willmar2-3 L
10/3/2019Rocori
10/5/2019Sauk Rapids Invitational
10/8/2019Brainerd
10/10/2019Monticello Invite
10/11/2019Eastview Invite
10/12/2019Eastview Invite
10/15/2019Fergus Falls

Full Schedule
Head Coach:
Karen Beckmann
karen.beckmann@isd47.org
320-253-4700
Assistant Coach:
Jess Willson
Kari Meyer
Kelley Voss
Student Manager:
Jade Thell
Mady Boettcher

State Tournament
November 7-9, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Seeding - Sunday -
    October 20, 2019
    (Coaches vote)

    Wednesday - October 23,
    2019 -1st Round Play-In
    Game

    Friday, October 25, 2019
    Quarter-Final

    Tuesday - October 29,
    2019 Semi-Finals

    Saturday, November 2,
    2019 Finals





    1st Round - Home Site - 7 pm



    Quarter-Final -Home Site - 7 pm)




    Semi-Final - Home Site - High Seed - 7 pm

    Finals - Neutral Site - TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 11-0-0
    Sauk Rapids-Rice 4-5-0
    Fergus Falls 4-8-0
    Rocori 2-2-0
    Alexandria Area 1-1-0
    Brainerd 1-1-0
    St. Cloud Apollo 1-5-0
    St. Cloud Tech 0-0-0
    Sartell-Saint Stephen 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499