Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
B O L D High School        (10-5-0)
red.gif
white.gif
2019-2020 Girls' Basketball

Activity Administration:
Online Rules Meetings and Officials Exams begin on November 4, 2019 and must be completed by November 20, 2019
Start of Practice: November 11, 2019
Maximum number of Contests: 26
First Available Contest Date: November 21, 2019
Player Participation Limit:
Daily Limit: No more than three (3) halves in one day. Exceptions listed in More

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Madyson Herdina F 11
2 Bria Henriksen G 10
3 Caylee Weber F 10
4 Mari Ryberg G 9
5 Lanie Mages G 12
10 Maddi Jensen F 11
11 Lainey Braulick G 7
12 Ashley Trongard F 12
13 Makayla Snow G 12
15 Brenna Weis G 12
20 Leslie Snow F 10
21 Jaylen Mortenson F 11
23 Lidia Plass G 10
25 Abby Meyers C 10
Schedule
11/21/2019Yellow Medicine East65 - 52 W
11/25/2019Minneota44 - 57 L
12/3/2019Minnewaska50 - 39 W
12/6/2019Morris Area67 - 54 W
12/9/2019Cedar Mountain74 - 34 W
12/12/2019Benson 69 - 40 W
12/17/2019Melrose Area 54 - 68 L
12/19/2019Atwater-Cosmos-Grove City73 - 19 W
12/27/2019Watertown-Mayer53 - 68 L
12/28/2019Dassel-Cokato66 - 47 W
1/3/2020Nicollet 63 - 45 W
1/7/2020Montevideo57 - 50 W
1/10/2020Sauk Centre49 - 77 L
1/14/2020Minnewaska47 - 58 L
1/16/2020RCW62 - 35 W
1/17/2020Morris Area0 - 0
1/20/2020Canby0 - 0
1/21/2020Redwood Valley0 - 0
1/24/2020Benson 0 - 0
1/27/2020Springfield0 - 0
1/28/2020MACCRAY0 - 0
1/30/2020Melrose Area 0 - 0
2/3/2020Atwater-Cosmos-Grove City0 - 0
2/6/2020Buffalo Lake-Hector-Stewart0 - 0
2/7/2020Montevideo0 - 0
2/11/2020Sauk Centre0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Brian Kingery
brian.kingery@bold.k12.mn.us
320-523-1031 x 3133
Assistant Coach:
Baylie Kubesh
Carin Martinson
Mallarie Steffel
Student Manager:
Ella Mages
Maleia Ryberg

State Tournament

Section 2A Tournament
February 20, 2020
February 24 2020
February 28, 2020

March 2, Sub Finals
March 6, Section Final
(see bracket or Region
2A
winter calendar for all
dates and sites)


Play-in @ High Seed
High Seed
St Peter (N) LCWM (S)
Gust Adol -St Peter
MN State, Mankato
  •  
  • Brackets

    West Central Standings
    Morris Area/Chokio-Alberta 9-5-0
    Sauk Centre 5-0-0
    B O L D 5-3-0
    Minnewaska Area H.S. 5-3-0
    Atwater-Cosmos-Grove City H.S. 2-12-0
    Montevideo 1-4-0
    Benson 0-0-0
    Melrose Area 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2020 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499