Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
B O L D High School        (2-0-0)
red.gif
white.gif
2019 Football

Activity Administration:
 Online Rules Meetings and Officials Exams begin on August 5, 2019 and must be completed by August 28, 2019
 Start of Practice: August 12, 2019 (1 week of conditioning followed by two weeks of practice)
 Maximum number of Contests: 9 (Includes first round of Section play)
 Player Participation Limit:
   Daily Limit: An individual player may not parti...More

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Drew Sagedahl WR 11
4 Jordan Sagedahl QB 12
5 Braeden Tersteeg QB 11
7 Andy Bahl WR 10
9 Anthony Wallert TE 11
10 George Garcia RB 10
11 Matthew Moorse WR 12
12 Hunter Borer WR 10
14 Max Marks HB 10
20 David Garcia RB 10
22 Gavin Vosika WR 12
24 Will Hanson TE 11
25 Anthony Maher TE 12
26 Blake Plass HB 12
30 Joey McMath FB 12
36 Jesse Manderscheid OL 11
40 Connor Plumley FB 10
48 Tim Peppel FB 11
50 Andrew Sheehan OL 12
51 Blake Flann OL 12
52 Codey Houdek OL 10
53 Elliot Hagen OL 11
54 Carson Kubesh OL 11
55 Colten Hotovec OL 11
56 Ethan Sullivan OL 10
60 Brady Stovern TE 11
62 Mason Kruse OL 11
64 Cayden Kubesh OL 10
66 Peyton Riley OL 12
73 Brady Ridler OL 12
74 Xavier Basaulda OL 10
76 Tucker Amberg OL 12
81 Avery Herdina TE 11
83 Brody Plass TE 11
84 Austin Frank WR 11
87 Colter Johnson TE 10
Schedule
8/30/2019Kerkhoven-Murdock-Sunburg50 - 0 W
9/6/2019Morris Area42 - 7 W
9/13/2019Osakis0 - 0
9/20/2019Sauk Centre0 - 0
9/27/2019Minnewaska0 - 0
10/4/2019Kimball Area0 - 0
10/11/2019Montevideo0 - 0
10/16/2019Atwater-Cosmos-Grove City0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Derek Flann
derek.flann@bold.k12.mn.us
320-523-1031 x 2111
Assistant Coach:
Daren Sagedahl
Matt Sullivan, Brian Kingery
Matt Zupke, Dan Gross
Student Manager:
Jack Gross, Owen Flann
Leif Hausken, Sam Welchance

State Tournament
November 7-30, 2019
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 5A Tournament
    Oct 22, 26, 2019
    Nov 1, 2019
    High Seed
    SMSU (2:00 PM)
  •  
  • Brackets

    Mid State Sub 2 Standings
    Osakis 5-1-0
    Minnewaska Area H.S. 5-1-0
    Kimball Area 4-3-0
    Atwater-Cosmos-Grove City H.S. 4-4-0
    B O L D 1-0-0
    Montevideo 0-0-0
    Benson 0-0-0
    Morris Area/Chokio-Alberta 0-0-0
    Sauk Centre 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499