Home      Administration
  Basketball, Girls  >    Results       Standings       Rosters       Records        Statistics Program Information Deadline: Tues., Mar. 5
Basketball, Girls
Section Tournaments

Section Date Location Manager Brackets
1A Feb. 18 (Play In),
Feb. 20 (Opening Round),
Feb. 24 (Qtrs),
Feb. 29 (Semis),
March 5 (Section Finals),
2020
High Seeds, Lourdes, Century and
Mayo Civic Center
Rochester,MN
Pat Wiltgen
668 Washington St
Winona, MN 55987
pwiltgen@hbci.com
Brackets
2A February 20, 2020
February 24 2020
February 28, 2020

March 2, Sub Finals
March 6, Section Final
(see bracket or Region
2A
winter calendar for all
dates and sites)

Play-in @ High Seed
High Seed
St Peter (N) LCWM (S)
Gust Adol -St Peter
MN State, Mankato
Dave Swanberg
Le-Sueur-Henderson High School
901 East Ferrry Street
LeSueur, MN 56058
dave.swanberg80@gmail.com
Brackets
3A Feb 20, 2020 (Pigtails)
Feb 22, 2020
Feb 24, 2020
Feb 28, 2020
March 6, 2020
HIGH SEED
MONTEVIDEO/WGTN
SMSU/WGTN
SMSU (6:00 PM)
SMSU (5:00 PM)

Jim Lasley
215 Aspenwood Drive
Redwood Falls, MN 56283
507-637-8058
FAX: 507-637-8058
jlasley@mchsi.com
Brackets
4A (Seeding Feb 19 at noon)
Feb 22(play-in), 23, 25,
27, Mar 2, 5. 2021
Finals at Anoka-Ramsey CC Darcy Cascaes
222 2nd St SE #306,
Mpls, 55414
darcy.cascaes@gmail.com

Brackets
5A Feb 21 2020 High seed
Feb 27 2020 High Seed
Feb 29 2020 1/4 finals
Mar 4 2020 Semi finals
March 6 2020 Finals
Various Sites &
TBD
Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
cevert@arvig.net
218-770-0137
Brackets
6A Feb 21 2020 High seed
Feb 27 2020 High Seed
Feb 29 2020 1/4 finals
Mar 4 2020 Semi finals
March 6 2020 Finals
UMM/Morris, Concordia
& other sites
Lynette Johnson
905 6th Ave. N.
Wheaton, MN 56296
320 563-8586
Brackets
7A Feb. 24, 27, 29, March 2, 5,
2020
Play-in & second round at Home Site
Quarter, Semi, and Final at UMD
Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
reg7bert@mchsi.com
Brackets
8A Seed Date: 2/19/21
Tues. Feb. 23, 2021
Thurs., Feb. 25, 2021
Sat., Feb. 27, 2021
Tues. March 2, 2021
Fri., March 5, 2021
Last Play Date: 3/6/21

PT - High Seed
PI-E-Hi Seed -W-UMC/NCTC
QF - REA(TRF)
SF - REA (TRF)
F - REA (TRF)
Jim Weinzierl
504 8th Street West
Park Rapids, Mn. 56470
218-616-0086
jimregion8@gmail.com
Brackets
1AA Feb. 18 (Play In),
Feb. 20 (Opening Round),
Feb. 24 (Qtrs),
Feb. 29 (Semis),
March 5 (Section Finals),
2020
High Seeds and
Mayo Civic Center
Rochester, MN
Dennis Larson
585 West 2nd Street
Zumbrota, MN 55992
507-251-0244
larzm@charter.net
Brackets
2AA Feb 20, North Only
February 24 2020
February 28, 2020
February 28, 2020

March 2, Sub Finals
March 6, Section Final
(see bracket or Region
2A
winter calendar for all
dates and sites)




High Seed
High Seed
Mkato East (S)
New Prague(N)

MN State - Mankato
MN State - Mankato
Dave Swanberg
Le-Sueur-Henderson High School
901 East Ferrry Street
LeSueur, MN 56058
dave.swanberg80@gmail.com
Brackets
3AA Feb 22, 2020
Feb 27, 2020
March 3, 2020
March 6, 2020
HIGH SEED
TBD
TBD
SMSU 85:00 PM)
Jim Lasley
215 Aspenwood Drive
Redwood Falls, MN 56283
507-637-8058
FAX: 507-637-8058
jlasley@mchsi.com
Brackets
4AA (Seeding Feb 19 at noon)
Feb 22(play-in), 23, 25, 27,
Mar 2, 5. 2021
Finals at Anoka-Ramsey CC Steve Jensen
West Lutheran H.S.
3350 Harbor Lane N.
Plymouth,MN. 55447-5255
sjensen@westlutheran.net
Brackets
5AA Feb. 24, 27, 29, Mar. 4,
2020
Halenbeck Hall, SCSU 8 pm.
March 6, 2020
Pete Cheeley
2973 Aurora Lane
St. Cloud, MN 56303
C: 320-248-7577
pcheeley@csbsju.edu
Brackets
6AA Feb. 27, 29, Mar. 4
2020
Halenbeck Hall, SCSU 6 pm.
March 6, 2020
Pete Cheeley
2973 Aurora Lane
St. Cloud, MN 56303
C: 320-248-7577
pcheeley@csbsju.edu
Brackets
7AA Feb. 26, 29 March 4, 6,
2020
First Round at Home Site
Quarter at Hermantown, Semi, & Final at UMD

Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
reg7bert@mchsi.com
Brackets
8AA Feb 21 2020 High seed
Feb 27 2020 High Seed
Feb 29 2020 1/4 finals
Mar 4 2020 Semi finals
March 6 2020 Finals

Concordia & other sites Chuck Evert
23168 Oak Leaf Lane
Battle Lake, MN 56515
cevert@arvig.net
218-770-0137

Brackets
1AAA Feb. 26, 2020
Feb. 29, 2020
March 6, 2020
High Seed
High Seed
Civic Center Arena
Dennis Greseth
2017 10th Ave NE
Rochester, MN 55906
507-254-1797
djgresth@charter.net

Brackets
2AAA February 26, 2020
February 29, 2020
March 5, 2020
High Seed
Gustavus
Gustavus
Dave Johnson
401 11th Ave E
Shakopee, MN 55379
952.445.3312
507.381.7442 (cell)
djohns03@hickorytech.net
Brackets
3AAA February 26,
29,
March 5, 2020
QF & SF @ High Seed, F @ Bloomington Jefferson
Chad Nyberg
Bloomington Jefferson High School
4001 W 102nd Street
Bloomington, MN 55437
952-806-7719
Brackets
4AAA Feb. 27, 2020
Feb. 29, 2020 5/7:00
March 5, 2020 7:00
High Seed
East Ridge
East Ridge
John Hardgrove
2065 Goodview Ave. N.
Oakdale, MN 55128
651-357-5659
jhardgro@comcast.net
Brackets
5AAA Monday - February 24,
2020 - QRF Seeding

Thursday - February 27,
2020 - QF

Saturday - February 29, 2020
- SF

Thursday - March 5, 2020
- Finals



7 pm - Thursday QF @ High Seed

6 - 7:30 pm - Saturday SF @ Buffalo

7 pm - Thursday Finals @ Buffalo
Tom Bauman, AD (Tournament Mgr)
High School
877 Bison Blvd
Buffalo Mn 55313
763-682-8108
763-682-8118 (fax)
tbauman@buffalo.k12.mn.us
Brackets
6AAA February 26, 2020
February 29, 2020
March 5, 2020
High Seed
High Seed
Chanhassen HS

Jill Johnson
Waconia High School
1400 Community Drive
Waconia MN 55387
952.442.0665 (Office)
952.442.0679 (Fax)
jrjohnson@waconia.k12.mn.us
Brackets
7AAA Feb 26, 2020
Feb 29, 2020
Mar 5, 2020
Home Site
Duluth Denfeld
Duluth Denfeld
Beth Clark
Hermantown High School
4335 Hawk Circle Dr
Hermantown, MN 55811
Ph: 218-729-8874
Fx: 218-729-9628
BethClark@isd700.org
Brackets
8AAA Monday - February 24,
2020 - QRF Seeding

Thursday - February 27,
2020 - QF

Saturday - February 29, 2020
- SF

Thursday - March 5, 2020
- Finals




7 pm - QF @ High Seed

7 pm - SF @ High Seed

7:00 pm - Finals @ Neutral Site
John Ross, Sec (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
1AAAA Feb. 26, 2020
Feb. 29, 2020
March 6, 2020
High Seed
High Seed
Civic Center Arena
Dennis Greseth
2017 10th Ave NE
Rochester, MN 55906
507-254-1797
djgreseth@charter.net
Brackets
2AAAA 2020
Wednesday, Feb 26
Saturday, Feb 29
Friday, March 6

QF at high seed 7:00 pm
SF at top seed 2 games at that site 1:00 pm and 3:00 pm
Finals at high seed: 7:00 pm
Kelsey Hans
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
Kelsey.hans@edinaschools.org
Brackets
3AAAA February 26, 29,
March 4,
2020
High Seed Janel Hengel
6200 140th Street W
Apple Valley, MN 55124
952-431-8918
janel.hengel@district196.org
Brackets
4AAAA Feb 24, 2021, 7:00
Feb 27, 2021, 5:00/7:00
March 4, 2021, 7:00
1st Round High Seed
Semis and Finals both at Hastings High School
Trent Hanson
200 General Sieben Drive
Hastings, MN 55033
(W) 651-480-7596
thanson@hastings.k12.mn.us
Brackets
5AAAA 2021
Quarterfinals - February
24-
7pm
Semis - Feb 27 1:00 and
3:00

Finals - March 4 7 PM

High Seed

Anoka High School


Anoka High School
Lance Wicks
Lance Wicks
Anoka High School
3939 7th Avenue N.
Anoka, MN 55303-1299
763-506-6223
Lance.Wicks@ahschools.us
Brackets
6AAAA 2020
QF: Wednesday, Feb 26
7:00 pm
SF: Saturday, Feb 29
Finals: Thursday, Mar 5
7:00 pm
QF: High Seed - four sites: 7:00 pm
SF: High Seed hosts doubleheader - 5:30/25 minutes after 1st game
Finals: High Seed 7pm
Jen Rademacher
Robbinsdale Cooper High School
8230 47th Ave North
New Hope, MMN 55428
jennifer_rademacher@rdale.org
Brackets
7AAAA Feb 26, 2020
Feb 29, 2020
Mar 5 2020
Home Site
North Branch
North Branch
Eric Lehtola
Andover High School
2115 Andover Blvd
Andover, MN 55304
Ph: 763-506-8420
Fx: 763-506-8423
eric.lehtola@ahschools.us
Brackets
8AAAA Monday- February 24, 2020 - Coaches' Vote
Seeding

Thursday - February 27, 2020 - QF

Saturday - February 29, 2020
- SF

Thursday - March 5, 2020
- Finals


7 pm - QF @ High Seed

2- 4 pm - SF @ St. Cloud Tech

7 pm - Finals @ Monticello HS
Gary Revenig, AD (Finals site mgr)
Monticello H.S.
5225 School Blvd.
Monticello, MN 55362
Phone: 763-272-3000
Fax: 763-272-3009
Email: gary.revenig@monticello.k12.mn.us



John Ross Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets


 


Copyright 1994-2020 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499