Feb. 16, 2012
Giants Ridge, Biwabik
Place Name Year Team Freestyle Classic Pursuit
1 Ben Saxon 12 Lakeville North 13:43 15:09.2 28:52.2
2 Jake Richards 12 Detroit Lakes 14:15 15:27.6 29:42.6
3 Ryan Davis 12 Duluth East 14:20 15:29.6 29:49.6
4 Jan Ketterson 12 Bloomington Jefferson 14:16 15:36.6 29:52.6
5 Harris Dirnberger 11 Hopkins 14:34 15:18.9 29:52.9
6 Samuel Elfstrom 12 Roseville 14:37 15:25.6 30:02.6
7 Jakob Ellingson 11 Hopkins 14:34 15:28.7 30:02.7
8 Luke Brown 11 Minnehaha Academy 14:37 15:29.9 30:06.9
9 Eric Slater 12 Henry Sibley 14:59 15:18.8 30:17.8
10 Michael Cork 12 St Louis Park 14:31 15:49.9 30:20.9
11 Joe Jackson 12 Forest Lake 14:35 15:51.2 30:26.2
12 Calvin Mehrhof 12 Coon Rapids 14:37 15:49.3 30:26.3
13 Lucas Mason 11 Roseville 15:00 15:38.7 30:38.7
14 Zach Goldberg 12 Minnetonka 14:53 15:49.9 30:42.9
15 Kyle Marshall 12 Roseville 15:02 15:43.0 30:45.0
16 Anders Evenson 12 Osseo 15:26 15:26.3 30:52.3
17 Matthew Berntson 12 Edina 14:52 16:06.7 30:58.7
18 Geoff Ash 12 Duluth East 15:04 16:07.4 31:11.4
19 Kelly Fisher 12 Minneapolis Southwest 15:09 16:03.5 31:12.5
20 Alex Kelley 12 Forest Lake 15:29 15:47.6 31:16.6
21 Tom Bye 11 Eden Prairie 14:58 16:19.3 31:17.3
22 Henry Zurn 11 Eden Prairie 15:09 16:09.6 31:18.6
23 Lewis Kunik 12 Lakeville North 15:22 15:57.2 31:19.2
24 Evie Vermeer 12 Minneapolis Southwest 15:27 15:57.0 31:24.0
25 Jordan Taylor 12 Hopkins 15:36 15:55.9 31:31.9
26 Sean Bjork 11 Stillwater 15:01 16:32.7 31:33.7
27 Steve Hokanson 10 Mounds View 15:28 16:06.1 31:34.1
28 Joe Vergeront 12 Eden Prairie 15:32 16:02.5 31:34.5
29 Riley Nelsen 12 Brainerd 15:30 16:05.7 31:35.7
30 Jesse Olson 11 Ely 15:32 16:08.6 31:40.6
31 Bauer Lesavage 12 Duluth East 15:17 16:23.8 31:40.8
32 Chris Hecker 11 Anoka/LCA 15:13 16:35.2 31:48.2
33 Andrew Hanson 12 Eden Prairie 15:40 16:12.3 31:52.3
34 Tyler Gilbert 11 Irondale 15:39 16:13.8 31:52.8
35 Ben Jesme 12 Ely 15:34 16:18.9 31:52.9
36 Jake Jankowski 11 Forest Lake 15:49 16:04.1 31:53.1
37 Marcus Speca 12 Minnetonka 15:38 16:15.4 31:53.4
38 Sam Johnson 10 Mesabi East/VA/E-G 15:28 16:27.2 31:55.2
39 Kyle Hellmann 12 Andover 15:48 16:10.8 31:58.8
40 Nick Acton 11 Eagan 15:33 16:29.9 32:02.9
41 Michael Murney 12 Edina 14:58 17:06.9 32:04.9
42 Wilson Pietruszewski 10 Roseville 15:30 16:39.3 32:09.3
43 Mike Johnson 12 Burnsville 15:50 16:22.7 32:12.7
44 Jay Grootwassink 11 Eden Prairie 15:42 16:31.5 32:13.5
45 Erlend Skattum 11 Minneapolis Southwest 15:20 16:55.0 32:15.0
46 Joe Fairbanks 11 Marshall 15:35 16:40.6 32:15.6
47 Colin Touhey 10 Minnetonka 15:53 16:23.0 32:16.0
48 Nick Couillard 12 Rosemount 15:40 16:39.8 32:19.8
49 Luke Israel 11 Duluth East 15:43 16:38.1 32:21.1
50 Scott Harrison 10 Mound Westonka 16:05 16:17.2 32:22.2
51 Preston Zimny 12 Little Falls 15:42 16:40.3 32:22.3
52 Kyle Sagedahl 11 Bemidji 15:36 16:48.7 32:24.7
53 Mitch Stenoien 11 Eden Prairie 15:51 16:37.2 32:28.2
54 Eric Corcoran 12 Stillwater 15:52 16:39.4 32:31.4
55 Bjorn Leach 11 Hopkins 15:49 16:47.2 32:36.2
56 Paul Larson 11 Stillwater 15:31 17:06.2 32:37.2
57 Michael Chmielewski 12 Duluth East 15:58 16:39.8 32:37.8
58 John Brooksbank 12 Mounds Park Academy 15:59 16:39.9 32:38.9
59 Julian Hagberg 12 Minnetonka 15:46 16:57.9 32:43.9
60 Colton Bina 11 Ely 16:02 16:43.8 32:45.8
61 Tony Sagedahl 11 Bemidji 16:04 16:41.9 32:45.9
62 Nate Hanson 12 Stillwater 15:48 17:00.4 32:48.4
63 Zean Baker 11 Brainerd 15:22 17:28.2 32:50.2
64 Chris Rouw 11 St. Cloud Tech 16:00 16:50.5 32:50.5
65 Tom Babcock 8 Forest Lake 15:38 17:14.1 32:52.1
66 Seth Prigge 8 Ely 16:23 16:33.0 32:56.0
67 Kyle Anderson 12 Minnetonka 16:01 16:56.2 32:57.2
68 Nick Gardner 10 Mounds Park Academy 15:59 17:01.6 33:00.6
69 Leo Hipp 9 Forest Lake 15:58 17:09.7 33:07.7
70 James Sebold 10 Minnetonka 16:08 17:01.7 33:09.7
71 Derek Huntley 11 North St. Paul 15:58 17:14.4 33:12.4
72 Sam Johnson 12 Marshall 15:49 17:24.0 33:13.0
73 Will Olstad 11 Northfield 15:53 17:20.1 33:13.1
74 Josh Podpeskar 10 Eagan 15:53 17:20.3 33:13.3
75 Noah Poling 9 Winona 15:45 17:28.5 33:13.5
76 Aaron Delandreau 12 St. Paul Central 16:06 17:07.6 33:13.6
77 Michael Pengal 12 Ely 16:00 17:14.0 33:14.0
78 Matt Rock 11 Edina 15:42 17:36.3 33:18.3
79 Joe Peacock 11 St. Paul Highland Park 16:20 17:09.1 33:29.1
80 Matt Lavanger 10 Hopkins 16:09 17:20.6 33:29.6
81 Jake Bauer 12 Richfield 16:08 17:21.7 33:29.7
82 Michael Picken 12 Lakeville South 15:56 17:33.9 33:29.9
83 David Bumgarner 12 Rosemount 15:48 17:44.7 33:32.7
84 Logan Brueck 11 St. Paul Central 16:04 17:29.5 33:33.5
85 Jacob Edmond 10 Eagan 16:10 17:37.9 33:47.9
86 Victor Pilon 12 Duluth East 16:38 17:11.1 33:49.1
87 Logan Anderson 11 Roseville 16:36 17:17.3 33:53.3
88 Aaron Blaser 12 Hopkins 16:33 17:30.5 34:03.5
89 Karl Holub 12 Irondale 16:59 17:05.2 34:04.2
90 Marshal Landrum 10 St. Paul Como Park 16:21 17:48.8 34:09.8
91 Jack Ebel 11 Forest Lake 16:58 17:14.6 34:12.6
92 Kyle Sovada 12 St. Cloud Cathedral/Sarte 16:35 17:39.6 34:14.6
93 Ethan Anderson 12 Stillwater 16:18 18:12.1 34:30.1
94 Nate Rue 12 St. Paul Como Park 16:36 18:05.9 34:41.9
95 John Narum 12 Hopkins 16:49 17:54.4 34:43.4
96 Ryan Stewart 11 Eden Prairie 16:59 17:44.8 34:43.8
97 Henry French 9 Duluth East 16:31 18:13.2 34:44.2
98 Sam McVey 11 St. Paul Central 17:00 17:46.2 34:46.2
99 Gerrit Garberich 11 Brainerd 16:37 18:13.2 34:50.2
100 Max Anderson 11 Mora 17:00 17:58.6 34:58.6
101 Luke Jankowski 12 Irondale 17:15 17:58.1 35:13.1
102 Rhett Carlson 10 Apple Valley 16:44 18:34.2 35:18.2
103 Wolfe Williams 12 St. Paul Central 16:39 18:45.6 35:24.6
104 Quinn Duffy 9 Forest Lake 17:02 18:37.3 35:39.3
105 Kevin Kendrick 11 St. Paul Central 17:30 18:13.4 35:43.4
106 Noah Baker 9 Brainerd 16:42 19:10.0 35:52.0
107 Graham Seignoius 10 Roseville 16:47 19:06.6 35:53.6
108 Ryan Larson 11 Eagan 17:21 19:01.0 36:22.0
109 Sam Coady 10 Minneapolis South 17:12 19:23.3 36:35.3
110 Jon Goetz 12 St. Paul Central 18:04 18:32.1 36:36.1
111 Matt Hager 12 Minnetonka 17:58 18:52.4 36:50.4
112 Frankie Forsberg 11 Roseville 17:41 19:10.2 36:51.2
113 Elias Meyer-Grimberg 12 St. Paul Central 17:50 19:16.3 37:06.3
114 Matthew McDonald 12 Brainerd 18:34 19:32.0 38:06.0
115 Connor Gunsbury 9 Brainerd 17:51 20:43.9 38:34.9
116 Benjamin Hanson 9 Brainerd 19:20 20:07.2 39:27.2
117 Chris Acton 9 Eagan 20:08 22:10.5 42:18.5
118 Jacob Carlson 10 Eagan 19:53 22:55.8 42:48.8
119 Patrick Acton 7 Eagan 20:50 25:47.1 46:37.1