Licensed to Minneapolis Public Schools Swim Team
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/18/2016 09:16 PM
   2016 MSHSL Girls AA Swim & Dive Championships - 11/16/2016 to 11/18/2016    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:41.57  11/20/2015 Wayzata, Wayzata                           
                         C Quast, M Preiss, A Schaaf, C Donlin             
 MN Class AA: # 1:41.57  11/20/2015 Wayzata, Wayzata                           
                         C Quast, M Preiss, A Schaaf, C Donlin             
       Nat'l: $ 1:39.25   2/14/2015 Carmel, IN                                 
                         S Burchill, A Clarke, V Burchill, A Bilquist      
                1:45.33  AAA Automatic All-Amer
                1:47.14  AAC All-American Consid
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wayzata                                     1:43.93    1:42.21 AAA     40  
     1) Carly Quast 12                  2) Alyssa Marquette 12            
     3) Alexis Schaaf 12                4) Cindy Zhou 11                  
       25.12    28.66    24.74    23.69                                    
  2 Minnetonka                                  1:46.13    1:43.84 AAA     34  
     1) Abigail Kapeller 8              2) Martha Haas 12                 
     3) Raegan Willis 10                4) Emily Haan 11                  
       25.59    28.80    25.82    23.63                                    
  3 St. Michael-Albertville                     1:46.60    1:45.34 AAC     32  
     1) Kelsey Kocon 9                  2) Emma Lezer 10                  
     3) Jenna Kocon 12                  4) Jordyn Schnell 11              
       27.27    27.30    26.73    24.04                                    
  4 Andover                                     1:47.13    1:46.22 AAC     30  
     1) Bella Smits 12                  2) Andrea Fischer 11              
     3) Abbey Smits 10                  4) Hannah Jones 10                
       25.97    29.68    26.42    24.15                                    
  5 Edina                                       1:47.57    1:46.84 AAC     28  
     1) Katie Murphy 9                  2) Caroline Sundal 10             
     3) Emma Berdelman 10               4) Nora Clarkowski 9              
       26.75    30.69    25.22    24.18                                    
  6 Eden Prairie                                1:47.83    1:47.35         26  
     1) Chloe Skogg 9                   2) Kylie Rydland 9                
     3) Blair MacGibbon 12              4) Olivia Swanson 11              
       27.02    29.65    26.64    24.04                                    
  7 Minneapolis Southwest                       1:48.37    1:47.73         24  
     1) Amelia Baxley 11                2) Maya Knutson 12                
     3) Peyton D'Emanuele 9             4) Elle Niebuhr 9                 
       27.09    31.23    25.19    24.22                                    
  8 Centennial                                  1:47.79    1:48.16         22  
     1) Abigail Schwartz 10             2) Sarah Laman 12                 
     3) Seela Wang 11                   4) Layni Andrle 8                 
       26.81    30.23    26.55    24.57                                    
B - Final
  9 Lakeville South                             1:48.82    1:49.17         18  
     1) Maria Herrera 12                2) Ryenne Hathaway 11             
     3) Winter Craig 9                  4) Josphine Sommers 10            
       29.01    30.10    26.32    23.74                                    
 10 Stillwater                                  1:49.42    1:49.25         14  
     1) Asia Newman                     2) Malaina Fragnito 10            
     3) Ciana Fragnito 11               4) Sydney Rogness 8               
       27.02    31.24    26.53    24.46                                    
 11 Minneapolis Washburn                        1:49.59    1:50.02         12  
     1) Eleanor Dolan 10                2) Maddie Dieffenbach 10          
     3) Annika Roe 11                   4) Anika Johnson 9                
       28.36    29.66    26.97    25.03                                    
 12 Chanhassen                                  1:49.23    1:50.04         10  
     1) Rowan Hodgins 11                2) Chloe Zeller 9                 
     3) Maria Currie 11                 4) Emma Zeller 11                 
       27.44    30.19    27.54    24.87                                    
 13 Rosemount                                   1:49.10    1:50.06          8  
     1) Anna Wenman 10                  2) Molly Urkiel 9                 
     3) Amber O'Brien 11                4) Julia Simms 11                 
       27.38    30.61    27.34    24.73                                    
 14 Lakeville North                             1:49.75    1:50.51          6  
     1) Ashley Van Dyne 10              2) Jaelin Rose 12                 
     3) Emily Kaiser 11                 4) Caroline Anderson 10           
       28.43    30.74    27.12    24.22                                    
 15 Blaine                                      1:49.92    1:50.73          4  
     1) Isabelle Stadden 9              2) Alyssa Parsons 12              
     3) Samantha Janecek 11             4) Samantha Friedrich 9           
       26.06    31.19    28.00    25.48                                    
 16 Chaska                                      1:49.84    1:51.42          2  
     1) Lindsay Smutka 9                2) Emma Smrcka 11                 
     3) Anika Lillegard-Bouton 12       4) Peyton Ristau 12               
       29.04    30.14    27.83    24.41                                    
Preliminaries
 17 Anoka                                       1:50.21                   
     1) Kasey McArdle 10                2) Reese Dehen 8                  
     3) Grace Sakry 11                  4) Ana Birklid 11                 
 18 Hopkins                                     1:50.78                   
     1) Ellen Hofstede 10               2) Alison Hall 9                  
     3) Molly Meland 10                 4) Jordan Ashby 11                
 19 Rogers                                      1:51.04                   
     1) Amber Secrist 10                2) Andie Timpe 9                  
     3) Beth Kelzer 11                  4) Abbi Northuis 9                
 20 Brainerd                                    1:51.75                   
     1) Julia Wallace 12                2) Kylie Lange 12                 
     3) Katie Streiff 11                4) Jamie Wallace 11               
 21 Robbinsdale Armstrong                       1:52.06                   
     1) Julia Linebaugh 12              2) Molly Zook 9                   
     3) Grace Wollschlager 10           4) Samantha Sherbet 10            
 22 Prior Lake                                  1:52.81                   
     1) Claudia Mahoney 12              2) Skylar Welle 10                
     3) Julia Ondracek 9                4) Olivia Hartell 10              
 23 Apple Valley                                1:52.87                   
     1) Nora Bengtson 9                 2) Claudia Dougan 9               
     3) Vivien Duong 12                 4) Anika Gram 10                  
 24 Mounds View                                 1:54.30                   
     1) Dalanie Oliver 11               2) Madie Petry 12                 
     3) Alli Misialek 9                 4) Zoe Rylander 9                 
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:47.72  11/19/2015 Abbie Dolan, Visitation                    
 MN Class AA: # 1:47.86  11/22/2008 Kiera Janzen, Cretin-DH                    
       Nat'l: $ 1:42.81  11/20/2008 Dagny Knutson, Minot, ND                   
                1:48.95  AAA Automatic All-Amer
                1:50.75  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carly Quast         12 Wayzata              1:48.52    1:47.33!AAA     20  
      25.49   27.44   26.96   27.44                                
  2 Kelli McCarthy      11 Edina                1:50.07    1:48.49 AAA     17  
      25.51   27.27   28.03   27.68                                
  3 Melinda Zhang        9 Wayzata              1:52.33    1:51.80         16  
      26.45   28.47   28.76   28.12                                
  4 Sydney Olsen        12 Edina                1:52.90    1:51.99         15  
      25.97   27.94   28.87   29.21                                
  5 Madi Shimek         11 Prior Lake           1:53.28    1:52.41         14  
      25.59   28.08   29.13   29.61                                
  6 Nicole Burg          9 Minnetonka           1:52.36    1:52.50         13  
      25.99   28.32   29.37   28.82                                
  7 Sophie Clarkowski   11 Edina                1:52.51    1:53.39         12  
      26.56   28.48   29.00   29.35                                
  8 Elizabeth Thull     11 Lakeville North      1:54.09    1:55.50         11  
      26.88   28.84   29.73   30.05                                
B - Final
  9 Olivia Rey          11 Minnetonka           1:54.14    1:53.99          9  
      26.40   28.86   29.47   29.26                                
 10 Anneke van Oostero   9 Cretin Derham        1:54.31    1:54.21          7  
      26.48   29.39   29.37   28.97                                
 11 Jennifer Lenertz    10 Eagan                1:55.43    1:54.25          6  
      26.46   29.03   29.70   29.06                                
 12 Penelope Helm        9 Minnetonka           1:55.12    1:54.40          5  
      27.26   28.58   28.71   29.85                                
 13 Alivia Lindorfer    10 North                1:54.42    1:54.60          4  
      26.66   29.22   29.59   29.13                                
 14 Cassandra Hutchins  11 Rosemount            1:55.08    1:55.39          3  
      26.95   28.62   29.60   30.22                                
 15 Ana Birklid         11 Anoka                1:54.29    1:55.59          2  
      26.56   28.82   29.73   30.48                                
 16 Sierra Smith         9 Robb Armstrong       1:54.79    1:56.57          1  
      27.16   29.50   29.88   30.03                                
Preliminaries
 17 Hannah Aitkin       11 Mounds View          1:55.74                   
 18 Abigail Schwartz    10 Centennial           1:56.49                   
 19 Rose Gallagher      12 Maple Grove          1:56.71                   
 20 Natasha Girgen      10 Hastings             1:58.45                   
 21 Ashton Hobza        10 St. MichaelAlbe      2:00.81                   
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:59.77  11/14/2014 Lindsey Horejsi, Albert Lea                
 MN Class AA: # 2:01.00  11/20/2015 Madison Preiss, Wayzata                    
       Nat'l: $ 1:53.82  11/13/2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   
                2:02.21  AAA Automatic All-Amer
                2:04.42  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Isabelle Stadden     9 Blaine               2:03.51    2:02.81 AAC     20  
      26.15   29.81   37.56   29.29                                
  2 Raime Jones         11 Edina                2:03.10    2:03.36 AAC     17  
      26.27   30.45   37.44   29.20                                
  3 Jennie Novak        12 Eden Prairie         2:04.50    2:03.81 AAC     16  
      27.29   31.17   36.44   28.91                                
  4 Jordan McGinty      10 Wayzata              2:05.40    2:04.63         15  
      27.11   31.45   37.15   28.92                                
  5 Martha Haas         12 Minnetonka           2:04.97    2:05.13         14  
      28.48   31.38   35.14   30.13                                
  6 Emma Berdelman      10 Edina                2:06.99    2:06.82         13  
      26.92   32.07   37.99   29.84                                
  7 Anna Wenman         10 Rosemount            2:05.75    2:07.34         12  
      26.97   31.12   38.82   30.43                                
  8 Ciana Fragnito      11 Stillwater           2:07.62    2:10.10         11  
      28.06   33.41   38.08   30.55                                
B - Final
  9 Sydney Rogness       8 Stillwater           2:08.69    2:06.34          9  
      28.03   31.78   37.25   29.28                                
 10 Rowan Hodgins       11 Chanhassen           2:07.63    2:06.83          7  
      26.85   32.98   37.49   29.51                                
 11 Skylar Welle        10 Prior Lake           2:10.43    2:08.64          6  
      28.14   32.52   37.31   30.67                                
 12 Jenna Joerger       10 Eagan                2:09.64    2:09.03          5  
      27.71   33.00   38.21   30.11                                
 13 Kate Van Meter      11 Cretin Derham        2:09.63    2:09.42          4  
      28.08   33.53   37.71   30.10                                
 14 Molly Urkiel         9 Rosemount            2:09.08    2:10.31          3  
      28.74   33.13   37.29   31.15                                
 15 Tiffany Nguyen      12 Wayzata              2:10.59    2:12.14          2  
      28.10   32.36   40.78   30.90                                
 16 Tallulah Letscher   10 Wayzata              2:10.93    2:12.79          1  
      29.09   31.89   40.12   31.69                                
Preliminaries
 17 Katie Murphy         9 Edina                2:11.23                   
 18 Reese Dehen          8 Anoka                2:12.84                   
 19 Lauren Fee          12 Rochester JM         2:13.23                   
 20 Layni Andrle         8 Centennial           2:13.33                   
 21 Katelin Winter      11 Moorhead             2:14.22                   
 22 Sophia Jensen       11 Lakeville North      2:14.67                   
 23 Kelsey Kocon         9 St. MichaelAlbe      2:15.19                   
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 22.54  11/20/2015 Rachel Wittmer, Edina                        
 MN Class AA: # 22.54  11/20/2015 Rachel Wittmer, Edina                        
       Nat'l: $ 21.64   5/16/2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
                23.27  AAA Automatic All-Amer
                23.68  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rachel Wittmer      12 Edina                  23.38      22.65 AAA     20  
  2 Ryenne Hathaway     11 Lakeville South        23.31      23.24 AAA     16.5
  2 Bella Smits         12 Andover                23.56      23.24 AAA     16.5
  4 Abigail Kapeller     8 Minnetonka             23.52      23.43 AAC     15  
  5 Alexis Schaaf       12 Wayzata                23.68      23.66 AAC     14  
  6 Pyper Doo            9 Roseville              23.80      23.70         13  
  7 Macy Klein          11 Rosemount              23.71      23.86         12  
  8 Emily Haan          11 Minnetonka             23.83      24.01         11  
B - Final
  9 Ashley Post         11 Edina                  24.00      23.85          9  
 10 Kaylen Hou          11 Eden Prairie           24.27      24.06          7  
 11 Peyton D'Emanuele    9 Mpls. Southwest        23.99      24.16          6  
 12 Melissa Parker      10 Woodbury               23.91      24.18          5  
 13 Josphine Sommers    10 Lakeville South        24.40      24.30          4  
 14 Ellie Schini        10 Minnetonka             24.35      24.44          3  
 15 Peyton Ristau       12 Chaska                 24.11      24.54          2  
 16 Emily Pawlaski       8 Andover                24.37      24.59          1  
Preliminaries
 17 Natalie Swanson     10 Edina                  24.47                   
 18 Beth Kelzer         11 Rogers                 24.48                   
 19 Elle Niebuhr         9 Mpls. Southwest        24.50                   
 20 Carolyn Garcia Cre   9 Cretin Derham          24.63                   
 21 Grace Arlandson     11 Cretin Derham          24.67                   
 22 Samantha Sherbet    10 Robb Armstrong         24.71                   
 23 Mary O'Neil          8 Prior Lake             24.72                   
 24 Tianna Kosek        10 Buffalo                24.78                   
 25 Zoe Rylander         9 Mounds View            24.91                   
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
 MN All-Time: ! 507.00  11/15/1997 Jaime Sanger, Wayzata                       
 MN Class AA: # 507.00  11/15/1997 Jaime Sanger, Wayzata                       
    Name              Year School                 Semis     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Megan Phillip        9 Edina                 336.75     480.85         20  
  2 Michelle Schlossma  11 Roseville             338.25     472.60         17  
  3 Alex Zeiss          11 Buffalo               276.65     400.30         16  
  4 Elly Morrison       11 Wayzata               274.65     398.60         15  
  5 Jackie Gaworski     12 Mounds View           279.75     382.80         14  
  6 Meghan Miller       12 Woodbury              258.15     379.75         13  
  7 Abigail Egolf-Jens  11 Blaine                266.70     376.95         12  
  8 Isabella Lichen     11 Rochester Mayo        261.60     370.25         11  
  9 Meredith Matchinsk  10 St. Cloud Tech        285.05     368.10          9  
 10 Olivia Burleigh     12 East Ridge            278.80     364.30          7  
 11 Jozie Meitz          9 Edina                 262.40     354.60          6  
 12 Faith Robinson      10 Minnetonka            244.65     335.55          5  
 13 Madeline Gilbert    12 Stillwater            248.80     335.15          4  
 14 Brittany Alexander  11 Lakeville South       254.45     334.45          3  
 15 Andrea Holtz        11 Rosemount             246.05     327.35          2  
 16 Mara Gosch          12 Wayzata               245.55     318.00          1  
Semi-Finals
 17 Kate Heins          11 Roch Century          235.90                   
 18 Cami Harmer         11 Brainerd              231.20                   
 19 Lindsey Esselman     9 Wayzata               222.70                   
 20 Valerie Patterson   11 Forest Lake           220.90                   
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MN All-Time: ! 52.41  11/17/2012 Danielle Nack, Mankato West                  
 MN Class AA: # 52.73  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
       Nat'l: $ 51.53   5/16/2015 Kathryn McLaughlin, Riverside, CA            
                54.68  AAA Automatic All-Amer
                55.90  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rachel Wittmer      12 Edina                  55.37      54.56 AAA     20  
      25.37   29.19                                                
  2 Emma Lezer          10 St. MichaelAlbe        55.37      55.36 AAC     17  
      25.65   29.71                                                
  3 Alexis Schaaf       12 Wayzata                55.75      55.41 AAC     16  
      26.28   29.13                                                
  4 Molly Meland        10 Hopkins                55.71      55.90 AAC     15  
      25.91   29.99                                                
  5 Emma Berdelman      10 Edina                  56.85      56.56         14  
      26.24   30.32                                                
  6 Sophie Clarkowski   11 Edina                  56.04      56.96         13  
      26.42   30.54                                                
  7 Anna Wenman         10 Rosemount              56.61      57.09         12  
      26.93   30.16                                                
  8 Winter Craig         9 Lakeville South        56.89      57.45         11  
      26.74   30.71                                                
B - Final
  9 Peyton D'Emanuele    9 Mpls. Southwest        57.66      57.68          9  
      26.72   30.96                                                
 10 Mary O'Neil          8 Prior Lake             58.14      58.01          7  
      27.00   31.01                                                
 11 Megan Schultze       8 Coon Rapids            57.79      58.03          6  
      27.01   31.02                                                
 12 Andrea Fischer      11 Andover                57.74      58.19          5  
      27.21   30.98                                                
 13 Elizabeth Thull     11 Lakeville North        57.89      58.21          4  
      28.10   30.11                                                
 14 Tiffany Nguyen      12 Wayzata                58.32      58.30          3  
      27.48   30.82                                                
 15 Ciana Fragnito      11 Stillwater             58.65      58.60          2  
      27.80   30.80                                                
 16 Raegan Willis       10 Minnetonka             58.39      58.72          1  
      27.17   31.55                                                
Preliminaries
 17 Katie Streiff       11 Brainerd               58.91                   
 18 Jenna Joerger       10 Eagan                  59.00                   
 19 Alli Misialek        9 Mounds View            59.26                   
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 49.22  11/14/2014 Zoe Avestruz (Lead Off Split), Chanhassen    
 MN Class AA: # 49.22  11/14/2014 Zoe Avestruz (Lead off Split), Chanhassen    
       Nat'l: $ 47.09   5/16/2015 Abbey Weitzeil, Saugus, CA                   
                50.50  AAA Automatic All-Amer
                51.27  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Raime Jones         11 Edina                  50.59      50.58 AAC     20  
      24.42   26.16                                                
  2 Bella Smits         12 Andover                51.37      50.85 AAC     17  
      24.55   26.30                                                
  3 Pyper Doo            9 Roseville              51.70      51.19 AAC     16  
      24.66   26.53                                                
  4 Jordan McGinty      10 Wayzata                51.83      51.26 AAC     15  
      24.93   26.33                                                
  5 Ashley Post         11 Edina                  51.88      51.33         14  
      24.79   26.54                                                
  6 Nicole Burg          9 Minnetonka             51.77      51.69         13  
      24.83   26.86                                                
  7 Emily Haan          11 Minnetonka             51.57      52.01         12  
      24.96   27.05                                                
  8 Madi Shimek         11 Prior Lake             51.88      52.12         11  
      24.90   27.22                                                
B - Final
  9 Jennie Novak        12 Eden Prairie           52.54      52.16          9  
      25.13   27.03                                                
 10 Rowan Hodgins       11 Chanhassen             52.45      52.61          7  
      25.36   27.25                                                
 11 Melissa Parker      10 Woodbury               52.53      52.65          5.5
      25.57   27.08                                                
 11 Olivia Rey          11 Minnetonka             52.88      52.65          5.5
      25.58   27.07                                                
 13 Nora Clarkowski      9 Edina                  52.46      52.88          4  
      25.45   27.43                                                
 14 Maya Knutson        12 Mpls. Southwest        52.47      53.03          3  
      25.86   27.17                                                
 15 Macy Klein          11 Rosemount              52.69      53.24          2  
      25.08   28.16                                                
 16 Emily Pawlaski       8 Andover                53.18      53.66          1  
      25.65   28.01                                                
Preliminaries
 17 Jennifer Lenertz    10 Eagan                  53.22                   
 18 Sierra Smith         9 Robb Armstrong         53.27                   
 19 Emily Baude         11 North                  53.28                   
 20 Beth Kelzer         11 Rogers                 53.33                   
 21 Addison McCuskey    10 Edina                  53.39                   
 22 Ellie Schini        10 Minnetonka             53.56                   
 23 Sydney Rogness       8 Stillwater             53.57                   
 24 Amelia Baxley       11 Mpls. Southwest        53.58                   
 25 Mari Dougherty      10 Farmington             53.79                   
 26 Hannah Jones        10 Andover                53.87                   
 27 Peyton Ristau       12 Chaska                 53.97                   
 28 Carolyn Garcia Cre   9 Cretin Derham          54.12                   
 29 Samantha Sherbet    10 Robb Armstrong         54.41                   
 30 Grace Arlandson     11 Cretin Derham          54.63                   
 31 Natasha Girgen      10 Hastings               54.71                   
 32 Tianna Kosek        10 Buffalo                55.19                   
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MN All-Time: ! 4:48.96  11/17/2012 Amelia Schilling, Minnetonka               
 MN Class AA: # 4:48.96  11/17/2012 Amelia Schilling, Minnetonka               
       Nat'l: $ 4:34.78  11/20/2008 Dagny Knutson, Minot, ND                   
                4:52.43  AAA Automatic All-Amer
                4:57.48  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelli McCarthy      11 Edina                4:56.14    4:52.03 AAA     20  
      26.31   28.54   29.22   29.28   29.70   29.91   30.24   29.70
      30.08   29.05                                                
  2 Melinda Zhang        9 Wayzata              5:00.33    4:59.22         17  
      27.13   29.33   30.20   30.52   30.54   30.49   30.44   30.68
      30.57   29.32                                                
  3 Kate Van Meter      11 Cretin Derham        5:04.29    5:04.03         16  
      26.60   29.08   29.39   30.18   30.90   31.34   31.94   31.87
      32.04   30.69                                                
  4 Keely Tierney       10 Eagan                5:04.40    5:05.46         15  
      28.60   30.11   30.49   30.46   30.61   30.82   31.03   31.39
      31.39   30.56                                                
  5 Emma Sanders        10 Champlin Park        5:06.23    5:06.49         14  
      28.02   30.41   30.81   31.06   30.83   31.01   31.45   31.44
      31.44   30.02                                                
  6 Maria Currie        11 Chanhassen           5:05.57    5:07.78         13  
      27.61   30.40   30.56   31.26   30.59   31.28   31.76   31.94
      31.46   30.92                                                
  7 Rose Gallagher      12 Maple Grove          5:05.80    5:09.04         12  
      27.50   30.07   30.74   30.73   30.98   31.49   31.99   32.05
      32.04   31.45                                                
  8 Alivia Lindorfer    10 North                5:05.18    5:12.28         11  
      27.22   29.51   31.10   31.48   31.91   32.01   32.19   32.45
      32.47   31.94                                                
B - Final
  9 Ana Birklid         11 Anoka                5:11.53    5:06.64          9  
      27.85   29.82   30.15   30.29   30.88   31.04   31.73   31.89
      32.02   30.97                                                
 10 Lindsey Turner      12 Rochester Mayo       5:07.09    5:06.71          7  
      27.97   30.25   30.53   31.02   31.41   31.65   31.73   31.61
      30.99   29.55                                                
 11 Schuyler DuPont      8 Stillwater           5:08.74    5:06.90          6  
      27.39   30.47   31.05   31.33   31.18   31.54   31.48   31.26
      31.13   30.07                                                
 12 Kasey Ericson       12 Rochester Mayo       5:06.91    5:09.55          5  
      27.17   30.13   30.66   31.44   31.59   31.94   31.94   32.09
      31.88   30.71                                                
 13 Izzy Hall           10 Minnetonka           5:06.86    5:09.81          4  
      27.52   30.00   30.65   31.48   31.55   31.78   31.84   32.31
      31.90   30.78                                                
 14 Catherine Gehrke    11 Farmington           5:12.96    5:10.77          3  
      28.12   30.29   30.75   31.25   31.68   31.77   32.00   31.99
      32.01   30.91                                                
 15 Hannah Aitkin       11 Mounds View          5:14.41    5:11.55          2  
      28.05   30.45   30.95   31.44   31.51   32.38   31.63   32.17
      31.89   31.08                                                
 16 Cassandra Hutchins  11 Rosemount            5:12.75    5:17.70          1  
      28.21   30.59   31.28   31.86   32.10   32.30   33.07   33.11
      32.82   32.36                                                
Preliminaries
 17 Claudia Chang        8 Edina                5:14.62                   
 18 Jacque Newhouse     11 Minnetonka           5:15.57                   
 19 Sarah Knox           8 Blaine               5:16.68                   
 20 Sydney Olsen        12 Edina                5:20.80                   
 21 Abbey Cornelius      9 Maple Grove          5:22.73                   
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time: ! 1:33.80  11/14/2014 Edina                                      
                         E Wittmer, A Anderson, O Anderson, R Wittmer      
 MN Class AA: # 1:33.80  11/14/2014 Edina, Edina                               
                         E Wittmer, A Anderson, O Anderson, R Wittmer      
       Nat'l: $ 1:30.72   2/14/2015 Carmel, IN                                 
                         V Burchill, C Adams, K Smith, T Rothrock          
                1:35.85  AAA Automatic All-Amer
                1:37.39  AAC All-American Consid
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Edina                                       1:35.26    1:32.89!AAA     40  
     1) Rachel Wittmer 12               2) Ashley Post 11                 
     3) Kelli McCarthy 11               4) Raime Jones 11                 
       23.00    23.45    23.37    23.07                                    
  2 Wayzata                                     1:36.26    1:35.25 AAA     34  
     1) Jordan McGinty 10               2) Cindy Zhou 11                  
     3) Melinda Zhang 9                 4) Alexis Schaaf 12               
       23.98    23.89    24.20    23.18                                    
  3 Eden Prairie                                1:36.95    1:36.46 AAC     32  
     1) Kaylen Hou 11                   2) Olivia Swanson 11              
     3) Brynn Boston 12                 4) Jennie Novak 12                
       24.15    24.05    24.73    23.53                                    
  4 Lakeville South                             1:37.18    1:36.58 AAC     30  
     1) Ryenne Hathaway 11              2) Josphine Sommers 10            
     3) Winter Craig 9                  4) Peyton Wright 10               
       23.58    23.86    24.34    24.80                                    
  5 Prior Lake                                  1:37.91    1:37.61         28  
     1) Madi Shimek 11                  2) Skylar Welle 10                
     3) Maddy Mjoen 10                  4) Mary O'Neil 8                  
       24.39    23.97    25.31    23.94                                    
  6 Eagan                                       1:38.47    1:37.67         26  
     1) Lara Mitchell 9                 2) Jennifer Lenertz 10            
     3) Erin Bucki 12                   4) Jenna Joerger 10               
       24.92    24.16    24.38    24.21                                    
  7 Rosemount                                   1:38.31    1:38.17         24  
     1) Macy Klein 11                   2) Taylor Barabash 10             
     3) Julia Simms 11                  4) Cassandra Hutchins 11          
       23.96    25.16    24.67    24.38                                    
  8 St. Michael-Albertville                     1:37.90    1:38.37         22  
     1) Jordyn Schnell 11               2) Ashton Hobza 10                
     3) Maddie Gallagher 12             4) Emma Lezer 10                  
       24.75    25.23    24.38    24.01                                    
B - Final
  9 Robbinsdale Armstrong                       1:39.11    1:38.17         18  
     1) Sierra Smith 9                  2) Danielle Fredrickson 10        
     3) Olivia Hanzak 12                4) Grace Wollschlager 10          
       24.31    24.62    25.15    24.09                                    
 10 Cretin-Derham Hall                          1:38.91    1:38.55         14  
     1) Carolyn Garcia Creighton 9      2) Grace Arlandson 11             
     3) Kate Van Meter 11               4) Anneke van Oosterom 9          
       24.88    24.54    24.74    24.39                                    
 11 Minneapolis Southwest                       1:38.90    1:38.77         12  
     1) Eve Biederman 11                2) Madeline Peak 12               
     3) Maya Knutson 12                 4) Elle Niebuhr 9                 
       25.70    24.35    24.69    24.03                                    
 12 Andover                                     1:38.98    1:39.38         10  
     1) Emily Pawlaski 8                2) Megan Lidtke 10                
     3) Elsie Groebner 8                4) Andrea Fischer 11              
       24.63    25.60    24.87    24.28                                    
 13 Champlin Park                               1:39.15    1:39.70          8  
     1) Emily Pincus 12                 2) Lizzie Zeller 11               
     3) Sarah Katchmark 12              4) Heather Johnson 9              
       25.48    24.45    25.55    24.22                                    
 14 Chanhassen                                  1:39.14    1:39.97          6  
     1) Rowan Hodgins 11                2) Emma Zeller 11                 
     3) Chloe Zeller 9                  4) Maria Currie 11                
       24.50    25.47    24.85    25.15                                    
 15 Lakeville North                             1:39.28    1:40.18          4  
     1) Megan Pattee 10                 2) Katie Pattee 8                 
     3) Katie Domack 10                 4) Elizabeth Thull 11             
       25.22    24.80    25.40    24.76                                    
 16 Burnsville                                  1:39.23    1:41.20          2  
     1) Sydney Dahl 11                  2) Olivia Caldwell                
     3) Erin Bachmeier 10               4) Kayla Gant 9                   
       25.13    25.38    24.95    25.74                                    
Preliminaries
 17 Saint Cloud Tech                            1:39.29                   
     1) Emi Wagner 9                    2) Morgan Mangel 12               
     3) Haley Condon 9                  4) Jeeho Sohn 10                  
 18 Anoka                                       1:39.47                   
     1) Kasey McArdle 10                2) Grace Sakry 11                 
     3) Reese Dehen 8                   4) Ana Birklid 11                 
 19 Mounds View                                 1:39.59                   
     1) Zoe Rylander 9                  2) Chella LaMere 11               
     3) Libby Fleming 12                4) Hannah Aitkin 11               
 20 Farmington                                  1:39.68                   
     1) Grace Roach 11                  2) Anna Urbach 8                  
     3) Katie Anderson 12               4) Mari Dougherty 10              
 21 Minneapolis Washburn                        1:39.88                   
     1) Maddie Dieffenbach 10           2) Anika Johnson 9                
     3) Eleanor Dolan 10                4) Annika Roe 11                  
 22 Apple Valley                                1:40.33                   
     1) Vivien Duong 12                 2) Anika Gram 10                  
     3) Nora Bengtson 9                 4) Claudia Dougan 9               
 23 Rochester Mayo                              1:40.50                   
     1) Lauren Wood 11                  2) Bryn Carlstrom 9               
     3) Ella Thompson 10                4) Kasey Ericson 12               
 24 Roseville                                   1:41.46                   
     1) Pyper Doo 9                     2) Teigan Bakken-Morton 11        
     3) Claire Dickson 11               4) Tieryn Ott 9                   
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MN All-Time: ! 51.53  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
 MN Class AA: # 51.53  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 
       Nat'l: $ 51.43  11/17/2012 Olivia Smoliga, Evanston, IL                 
                55.18  AAA Automatic All-Amer
                56.39  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carly Quast         12 Wayzata                54.36      53.39 AAA     20  
      25.74   27.65                                                
  2 Isabelle Stadden     9 Blaine                 55.12      54.82 AAA     17  
      26.66   28.16                                                
  3 Abigail Kapeller     8 Minnetonka             55.18      55.19 AAC     16  
      26.80   28.39                                                
  4 Molly Meland        10 Hopkins                56.66      56.19 AAC     15  
      27.09   29.10                                                
  5 Abigail Schwartz    10 Centennial             57.08      56.74         14  
      27.29   29.45                                                
  6 Ashley Frankwitz     9 Minnetonka             57.47      57.41         13  
      27.50   29.91                                                
  7 Amelia Baxley       11 Mpls. Southwest        57.17      57.63         12  
      27.46   30.17                                                
  8 Raegan Willis       10 Minnetonka             57.71      58.05         11  
      28.05   30.00                                                
B - Final
  9 Chloe Skogg          9 Eden Prairie           57.75      56.82          9  
      27.78   29.04                                                
 10 Katie Murphy         9 Edina                  57.77      57.54          7  
      27.87   29.67                                                
 11 Amber Secrist       10 Rogers                 58.70      58.52          6  
      28.56   29.96                                                
 12 Lara Mitchell        9 Eagan                  58.74      58.54          5  
      28.81   29.73                                                
 13 Kelsey Kocon         9 St. MichaelAlbe        59.15      58.81          4  
      28.75   30.06                                                
 14 Annika Johns        10 Stillwater             59.05      58.91          3  
      28.67   30.24                                                
 15 Julia Linebaugh     12 Robb Armstrong         59.27      59.19          2  
      28.86   30.33                                                
 16 Ashley Van Dyne     10 Lakeville North        59.65      59.67          1  
      29.04   30.63                                                
Preliminaries
 17 Lexie Bray          11 Farmington           1:01.25                   
 18 Eva Johns            7 Stillwater           1:01.48                   
 19 Elise Wiegele        9 Eastview             1:02.34                   
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MN All-Time: !   58.56  11/19/2015 Lindsey Horejsi, Albert Lea                
 MN Class AA: # 1:01.08  11/19/2010 Abby Duncan, Champlin Park                 
       Nat'l: $   58.56  11/19/2015 Lindsey Horejsi, Albert Lea                
                1:03.03  AAA Automatic All-Amer
                1:04.56  AAC All-American Consid
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Emma Lezer          10 St. MichaelAlbe      1:01.75    1:01.43 AAA     20  
      28.93   32.50                                                
  2 Martha Haas         12 Minnetonka           1:02.87    1:02.39 AAA     17  
      29.49   32.90                                                
  3 Alyssa Marquette    12 Wayzata              1:04.96    1:04.15 AAC     16  
      30.09   34.06                                                
  4 Kylie Rydland        9 Eden Prairie         1:04.47    1:04.63         15  
      30.10   34.53                                                
  5 Andrea Fischer      11 Andover              1:05.86    1:06.11         14  
      30.79   35.32                                                
  6 Emma Smrcka         11 Chaska               1:05.47    1:06.12         13  
      30.63   35.49                                                
  7 Sam Frigard         11 Minnetonka           1:06.05    1:06.19         12  
      31.12   35.07                                                
  8 Alyssa Parsons      12 Blaine               1:06.31    1:06.83         11  
      31.72   35.11                                                
B - Final
  9 Kaylen Hou          11 Eden Prairie         1:06.71    1:05.60          9  
      30.63   34.97                                                
 10 Jaelin Rose         12 Lakeville North      1:06.59    1:06.55          7  
      31.41   35.14                                                
 11 Reese Dehen          8 Anoka                1:07.39    1:06.75          6  
      31.12   35.63                                                
 12 Chloe Zeller         9 Chanhassen           1:06.52    1:07.08          5  
      31.43   35.65                                                
 13 Caroline Sundal     10 Edina                1:06.72    1:07.17          4  
      31.36   35.81                                                
 14 Maddie Dieffenbach  10 Mpls. Washburn       1:06.57    1:07.24          3  
      30.70   36.54                                                
 15 Morgan Dickinson    12 Spring Lake Park     1:07.17    1:07.68          2  
      31.79   35.89                                                
 16 Molly Urkiel         9 Rosemount            1:07.39    1:07.73          1  
      31.94   35.79                                                
Preliminaries
 17 Julia Stephenson     9 Eastview             1:07.78                   
 18 Megan Schultze       8 Coon Rapids          1:07.80                   
 19 Andie Timpe          9 Rogers               1:08.21                   
 20 Malaina Fragnito    10 Stillwater           1:08.42                   
 21 Johanna Ingenerf    11 Hastings             1:09.01                   
 22 Sandy Liu            8 Stillwater           1:12.85                   
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MN All-Time: ! 3:22.37  11/14/2014 Chanhassen                                 
                         Z Avestruz, R Hodgins, K Dahlgren, K Grobe        
 MN Class AA: # 3:22.37  11/14/2014 Chanhassen, Chanhassen                     
                         Z Avestruz, R Hodgins, K Dahlgren, K Grobe        
       Nat'l: $ 3:15.38   2/14/2015 Carmel, IN                                 
                         V Burchill, C Adams, K Smith, A Bilquist          
                3:28.27  AAA Automatic All-Amer
                3:31.83  AAC All-American Consid
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Edina                                       3:29.24    3:21.89!AAA     40  
     1) Rachel Wittmer 12               2) Ashley Post 11                 
     3) Kelli McCarthy 11               4) Raime Jones 11                 
       23.98    49.89    24.42    50.94    24.24    50.48    24.28    50.58
  2 Wayzata                                     3:28.61    3:25.97 AAA     34  
     1) Jordan McGinty 10               2) Melinda Zhang 9                
     3) Tiffany Nguyen 12               4) Carly Quast 12                 
       24.95    51.56    25.14    52.12    25.39    53.16    23.25    49.13
  3 Minnetonka                                  3:30.64    3:27.52 AAA     32  
     1) Nicole Burg 9                   2) Emily Haan 11                  
     3) Abigail Kapeller 8              4) Martha Haas 12                 
       24.94    51.84    24.57    51.97    24.74    52.10    24.63    51.61
  4 Minneapolis Southwest                       3:32.20    3:32.39         30  
     1) Maya Knutson 12                 2) Amelia Baxley 11               
     3) Elle Niebuhr 9                  4) Peyton D'Emanuele 9            
       25.60    53.06    25.35    53.96    25.34    53.04    24.75    52.33
  5 Andover                                     3:32.01    3:32.53         28  
     1) Emily Pawlaski 8                2) Elsie Groebner 8               
     3) Hannah Jones 10                 4) Bella Smits 12                 
       25.67    54.23    26.08    54.30    25.26    53.63    24.08    50.37
  6 Rosemount                                   3:32.43    3:32.71         26  
     1) Macy Klein 11                   2) Cassandra Hutchins 11          
     3) Molly Urkiel 9                  4) Anna Wenman 10                 
       24.96    53.16    20.12    53.53    26.00    54.15    24.72    51.87
  7 Prior Lake                                  3:34.00    3:33.71         24  
     1) Skylar Welle 10                 2) Maddy Mjoen 10                 
     3) Mary O'Neil 8                   4) Madi Shimek 11                 
       25.76    53.91    26.36    54.85    24.95    52.82    24.89    52.13
  8 Lakeville South                             3:33.90    3:35.40         22  
     1) Ryenne Hathaway 11              2) Josphine Sommers 10            
     3) Winter Craig 9                  4) Rachael Streit 12              
       25.28    52.85    25.35    54.10    25.34    53.77    26.18    54.68
B - Final
  9 Eden Prairie                                3:34.36    3:32.95         18  
     1) Jennie Novak 12                 2) Brynn Boston 12                
     3) Kaylen Hou 11                   4) Lauren Murphy 10               
       25.07    52.47    25.53    53.84    24.49    52.89    25.38    53.75
 10 Eagan                                       3:35.69    3:34.65         14  
     1) Erin Bucki 12                   2) Jenna Joerger 10               
     3) Jennifer Lenertz 10             4) Lara Mitchell 9                
       25.83    54.40    25.33    53.74    25.02    52.66    25.60    53.85
 11 Cretin-Derham Hall                          3:34.52    3:35.83         12  
     1) Carolyn Garcia Creighton 9      2) Grace Arlandson 11             
     3) Kate Van Meter 11               4) Anneke van Oosterom 9          
       25.99    54.23    25.35    53.70    25.92    54.58    25.71    53.32
 12 Robbinsdale Armstrong                       3:36.15    3:36.29         10  
     1) Grace Wollschlager 10           2) Olivia Hanzak 12               
     3) Sierra Smith 9                  4) Samantha Sherbet 10            
       25.89    53.35    25.75    55.25    25.77    53.99    25.09    53.70
 13 Stillwater                                  3:37.48    3:36.84          8  
     1) Schuyler DuPont 8               2) Lily Mayek 10                  
     3) Ciana Fragnito 11               4) Sydney Rogness 8               
       25.91    54.21    25.92    54.92    26.10    54.00    25.78    53.71
 14 Chaska                                      3:36.84    3:37.11          6  
     1) Anika Lillegard-Bouton 12       2) Bella Kudanovych 11            
     3) Amy Taylor 12                   4) Peyton Ristau 12               
       26.39    55.09    25.78    54.35    25.81    54.50    25.43    53.17
 15 Centennial                                  3:37.30    3:37.32          4  
     1) Layni Andrle 8                  2) Seela Wang 11                  
     3) Sarah Grow 12                   4) Abigail Schwartz 10            
       26.37    54.58    25.61    55.13    25.57    54.23    25.46    53.38
 16 Lakeville North                             3:37.92    3:40.46          2  
     1) Megan Pattee 10                 2) Caroline Anderson 10           
     3) Ashley Van Dyne 10              4) Elizabeth Thull 11             
       26.62    54.82    26.06    55.11    26.69    55.97    26.00    54.56
Preliminaries
 17 Rochester Mayo                              3:38.83                   
     1) Kasey Ericson 12                2) Lindsey Turner 12              
     3) Gretchen Dowdy 12               4) Ella Thompson 10               
 18 St. Michael-Albertville                     3:39.86                   
     1) Jordyn Schnell 11               2) Maddie Gallagher 12            
     3) Kelsey Kocon 9                  4) Ashton Hobza 10                
 19 Maple Grove                                 3:40.12                   
     1) Anna Ganser 12                  2) Gabby Rengel 12                
     3) Rose Gallagher 12               4) Hennessy Locsin 12             
 20 Chanhassen                                  3:40.58                   
     1) Maria Currie 11                 2) Sophie Macy 8                  
     3) Charlotte Green 12              4) Justine Stellmaker 10          
 21 Farmington                                  3:40.79                   
     1) Grace Roach 11                  2) Lexie Bray 11                  
     3) Catherine Gehrke 11             4) Mari Dougherty 10              
 22 Mounds View                                 3:41.05                   
     1) Zoe Rylander 9                  2) Alli Misialek 9                
     3) Libby Fleming 12                4) Hannah Aitkin 11               
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 12                    
 
  1. Edina                               353   2. Wayzata                             279
  3. Minnetonka                        245.5   4. Eden Prairie                        141
  5. Andover                           122.5   6. Rosemount                           106
  7. Lakeville South                   104.5   8. Minneapolis Southwest                96
  9. St. Michael-Albertville              95  10. Prior Lake                           90
 11. Eagan                                71  12. Blaine                               64
 13. Stillwater                           57  14. Cretin-Derham Hall                   53
 15. Chanhassen                           48  16. Roseville                            46
 17. Centennial                           40  18. Lakeville North                      35
 19. Robbinsdale Armstrong                31  20. Hopkins                              30
 21. Woodbury                           23.5  22. Chaska                               23
 22. Rochester Mayo                       23  24. Champlin Park                        22
 25. Anoka                                17  26. Mounds View                          16
 26. Buffalo                              16  28. North                                15
 28. Minneapolis Washburn                 15  30. Maple Grove                          12
 31. Saint Cloud Tech                      9  32. East Ridge                            7
 33. Coon Rapids                           6  33. Rogers                                6
 35. Farmington                            3  36. Spring Lake Park                      2
 36. Burnsville                            2